Hlavní obsah

Cesta ke svobodě na fotografiích Jindřicha Štreita

14. 6. 2011, 22:23
Novinky, Břetislav Šťasta

Kolekce fotografií Cesta ke svobodě, kterou od pondělí 13. června hostí Kulturní institut ve Zlíně, zachycuje uživatele drog v různých životních situacích.

Foto: Břetislav Šťasta

Jindřich Štreit a vedoucí Alternativy Jitka Černínová při besedě s autorem

Článek

Výstava fotografií byla zahájena v pondělí 13. června v 17 hodin slavnostní vernisáží, jíž byl přítomen primátor města Zlína MUDr. Miroslav Adámek, který nad expozicí převzal záštitu. Od 16 hodin bylo možné se zúčastnit besedy s autorem výstavy Jindřichem Štreitem, který velmi ochotně odpovídal na dotazy účastníků besedy.

Snímky vznikaly v letech 1996-1999 na území celé České republiky. Jejich velká část byla pořízena v terapeutické komunitě Pastor Bonus na Bruntálsku. Zde se Jindřich Štreit seznámil s Davidem. David léčbu nedokončil a vrátil se zpět na ulici a posléze byl odsouzen. Snímky Davida v drogovém rauši, ve vězení i v prostředí terapeutické komunity se tak staly leitmotivem celého cyklu.

Prof. Mgr. Jindřich Štreit je český dokumentární fotograf a pedagog. Je členem Umělecké besedy, Pražského domu fotografie. Realizoval na 500 autorských výstav a je autorem 20 publikací. V září 2009 byl prezidentem Václavem Klausem jmenován profesorem pro obor volné a užité umění. V současné době vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Filozofické fakulty Slezké univerzity v Opavě.

"Umění fotografie se podobá hraní na housle. Musíte deně cvičit, abyste dosáhli virtuozity, a pokud svůj nástroj odložíte a vracíte se k němu jen někdy, ztrácí se jiskra. Je to jako trénink vrcholového sportovce," tvrdí Jindřich Štreit.

Výstava je k vidění v Kulturním institutu Zlín-Alternativa, Osvoboditelů 3778 (Kolektivní dům), potrvá do 16. července. Otevřeno: Po-Pá: 8-12, 13-17, So: 10-16, mimo dny: 17. 6. do 12 hodin, 22. 6. do 15 hodin, 23. 6. do 15 hodin.

Reklama

Související témata:

Výběr článků