Článek
Letos je Českou národní bankou naplánováno stažení papírové padesátikoruny z oběhu. Od rozdělení státu to bude v pořadí třetí papírová bankovka, kterou po deseti a dvacetikoruně nahradí kovová mince.
Historie padesátikoruny a příliš mnoho trojek
Naše země od roku 1919 až do současnosti vždy měla bankovku v nominální hodnotě 50 korun. Ta se sv. Anežkou je v pořadí třináctá a poslední.
Po vzniku samostatné ČR byla naplánovaná kompletní série bankovek zpracovaná grafikem Oldřichem Kulhánkem. Tyto bankovky se dostaly do oběhu v roce 1993. Na třech bankovkách z osmi jsou zobrazeny ženy. Mimo sv. Anežky ještě Božena Němcová na na pětistovce a na dvoutisícové bankovce Ema Destinová.
Naše padesátikoruna byla vydána ve třech emisích a to v roce 1993, 1994, 1997. ČNB navrhla stažení padesátikorunové bankovky z oběhu kvůli nákladům spojených s jejím vydáváním. Výroba jedné této bankovky stojí 1,30Kč. Posledním dnem, kdy bude možno s touto bankovkou zaplatit, je 31. března 2011.
Padesátikoruna se sv. Anežkou
Je nazývána nejzbožnější bankovkou či svatým obrázkem, nad jejímiž detaily se dá i rozjímat. Podobu Anežčinu, jež zde má, jí přisoudil antropolog doc.Vlček. Na rubu vidíme část Anežského kláštera - jmenovitě klenbu s okny kostela sv. Salvátora. Uprostřed je iniciála "A" ozdobená nahoře královskou korunou a po stranách listy lípy. Uvnitř iniciály jsou duchovní vůdci sv. Anežky: sv. František z Asissi a sv. Klára.
Padesátikoruna je druhou stahovanou bankovkou v posledních dvou letech. Byla již stažena dvacetikorunová bankovka, na níž byl shodou okolností král Přemysl Otakar I., otec sv. Anežky.

Sv. Anežka v řeholním rouchu. Vedle je srdce, které hoří láskou a z něhož kape slza soucitu, a lilie jako symbol čistoty.