Hlavní obsah

Buk z karvinského Černého lesa je ve finále soutěže

23. 5. 2013, 12:29
Novinky, Milan Haluška

Dvě stě let starý buk z Černého lesa se umístil mezi 12 finalisty soutěže o Strom roku, vyhlašované už podvanácté brněnskou Nadací Partnerství. Právě karvinský buk je v soutěži jako jediný z Moravskoslezského kraje.

Foto: Město Karviná

Buk v Černém lese

Článek

Unikátní buk je od roku 2011 památným stromem a v lese je opravdu raritou. Kolem jsou vesměs mladé stromy, tento unikl kácení a nynější majitel jej hodlá využívat jako semenáče pro výsadbu dalších buků. Přihlášený buk je 35 metrů vysoký (koruna má 25 metrů na šířku a ještě o půl metru více na výšku, kmen necelých 5 metrů průměr). 

Veřejnost může pro karvinský buk hlasovat od 15. června prostřednictvím dárcovských SMS, přičemž výtěžek z hlasování půjde vždy příslušnému finalistovi. V Karviné by peníze použili na výsadbu stromů a keřů ve městě.

Černý les je poměrně velké území při polské hranici, zahrnuje část rájeckého kopce. Do roku 1990 tam byl vojenský prostor, základna protivzdušné obrany, tedy raketové vojsko. Poté ještě nějaký čas patřil les armádě, nyní Českým lesům. Les je bohatý na unikátní flóru, ale také třeba hmyz nebo jinou faunu.

Reklama

Výběr článků