Článek
Neobvyklý dobrodružný výlet do prvního přírodního bludiště v České republice je usnadněn dobrým dopravním spojením. Zastávka Brandýs nad Orlicí leží na hlavním železničním tahu Pardubice - Česká Třebová.
Z nádraží po odbočení doprava po několika minutách se dojde k hasičské hospodě U Konťáku, přejde po mostě přes Tichou Orlici a cílem je malebné údolí řeky, které je z jižní strany kryté zalesněným svahem. Na jeho úpatí stojí pomník ve tvaru obelisku, který připomíná pobyt Jana Amose Komenského v letech 1622-1625, kdy ho v Brandýse ukrýval před vyhnanstvím do ciziny Karel Starší ze Žerotína.
Naproti se na louce rozprostírá přírodní bludiště, které je připomínkou, že právě v Brandýse J. A. Komenský v roce 1622 napsal své nejslavnější dílo Labyrint světa a ráj srdce: "Zázrak světa byl, stavení z tak mnoha pokojů, příhrad, průchodišť zdělané, že kdo se bez průvodčího do něho pustil, vždycky sem a tam chodě a motaje se, nikdy ven netrefil. Ale to žert byl proti tomu, jak sám světa tohoto labyrint, zvláště nyní, spořádán jest."
Toto přírodní bludiště vzniklo zásluhou občanského sdružení Brandýs ve světě v roce 2002, kdy byla do země slavnostně uložena tisová snítka z proslulého bludiště v Hampton Courtu v Anglii.
Přírodní labyrint tvoří živý plot s 2003 sazenicemi habru, které zamezují v největší možné míře průhlednost. Výška zelených stěn dosahuje dvou metrů a šířka 0,8 metru. Uličky jsou široké téměř jeden metr a jejich celková délka je 635 metrů.
Celková plocha labyrintu je 35 x 35 metrů a půdorys tvoří zjednodušená pojatá kresba zemské koule, kde hlavní poledníky a rovnoběžky jsou rafinovaně přerušované, aby bloudícím co možná nejvíce ztížily hledání cesty do centra labyrintu i návrat zpět ke vstupní bráně. Ve středu labyrintu pak úspěšný návštěvník - poutník nalezne výtvarný objekt symbolizující ráj srdce.
Průměrná délka bloudění se pohybuje kolem 20 minut. Stává se však, že návštěvník bloudí spletí uliček i několik desítek minut, než se mu podaří najít cestu ven. Zabloudit je velice snadné a tak i zde se dá poznat pocit bezmoci, kdy ne a ne najít východ. V některých případech se to podaří až s pomocí jiných či pořadatelů.
S povzdechem lze pak na vstupní bráně na doporučení poutníkům přečíst: "Teprve v labyrintu poznáš, že stejně jako v životě slepým uličkám se nelze úplně vyhnout. Ale, že přesto lze k cíli dojít."
Patřičně dobrodružný závěr výletu končí. Návštěvníci i přes případné útrapy se dobře pobavili i poučili a jistě na tento zážitek nikdy nezapomenou.
Přírodní labyrint je pro veřejnost otevřen v době vegetační aktivity, kdy habrový porost vytváří neprostupné stěny, od začátku května do konce září. V květnu, červnu a září pouze o sobotách a nedělích od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin. Ohlášené hromadné výpravy jsou však možné i mimo otevírací dny.
V červenci a srpnu je otevřen každý den od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 18.00 hodin. Za nepříznivého počasí může být labyrint i v návštěvní době uzavřen.