Hlavní obsah

Bohumín chce na své projekty získat 120 milionů korun z dotací

20. 2. 2020, 15:28
Novinky, Lucie Balcarová

Téměř 120 milionů korun by chtěli letos Bohumínští získat z dotací na svých dvanáct projektů. A plány mají velké. Realizovat díky nim chtějí třeba nový dopravní terminál před vlakovým nádražím, plovoucí mola s přístavištěm na Vrbickém jezeře nebo obří lesopark pro příští generace.

Foto: město Bohumín

V letošním roce začne v Bohumíně vznikat za 18 milionů korun obří lesopark se čtyřmi tisíci dřevinami, 10 milionů přitom město zaplatí z dotace.

Článek

„V tuto chvíli už máme oficiálně přiklepnuto 42,3 milionu korun na čtyři projekty. Díky sedmi milionům budou v Bohumíně letos opět působit asistenti prevence kriminality. Dalších deset milionů korun obdržíme na vznik obřího lesoparku Na Panském pro budoucí generace. Ten začne vznikat letos v květnu a celkové náklady na jeho vybudování budou osmnáct milionů korun,“ sdělil bohumínský místostarosta Lumír Macura s tím, že minulý týden se radnice dozvěděla o dalších dvou úspěšných žádostech.

Státní fond životního prostředí potvrdil Bohumínu dotaci ve výši 15,3 milionu korun na kotlíkové půjčky. Bohumíňáci, kteří uspěli ve třetí vlně žádostí o kotlíkovou dotaci, si tak díky tomu budou moci půjčit od města až 200 tisíc na výměnu starého kotle za tepelné čerpadlo nebo ekologický kotel.

„Kotlíkovou dotaci získalo ve třetí výzvě 153 Bohumíňáků, více než polovina z nich nám přitom avizovala, že bude mít zájem o půjčku na předfinancování výměny. Pokud se nám přihlásí dodatečně i ostatní domkaři, tak se dostane i na ně. V naší žádosti máme 20procentní rezervu,“ upřesnil Macura.

Dalších 10 milionů získalo město z česko-polského projektu na rozšíření rekreace u Vrbického jezera. Nové vodní atrakce zpestří pobyt u vody jak milovníkům koupání, tak příznivcům projížděk v lodičkách. Na nové pláži u stávající betonové cesty vyroste plovoucí přístavní můstek. Zakotví u něj až deset plavidel. Klasické lodičky a veslice, nic motorového.

Ke břehu ukotvená, ale jinak plovoucí sestava modulů zajistí variabilitu použití, případné rozšiřování nebo kombinaci s prvky jiných plovoucích sestav. Ve stejném „skládačkovém“ duchu bude i navazující plovárna. Ta umožní lepší přístup do vody, relax a opalování na plovoucí ploše.

Plavce potěší i další atrakce, a to distanční molo. S jeho umístěním se počítá 65 metrů od břehu. Bude mít dvě plovoucí části o rozměru dva krát šest metrů s žebříky pro výstup z vody. Plavci jej využijí k odpočinku.

Posledním prvkem bude „ekomolo“, které ovšem nevyužijí lidé, ale vodní ptáci a živočichové. S realizací by radnice ráda začala v první polovině roku, aby už v létě mohly novinky sloužit návštěvníkům jezera. Vypsala už proto výběrové řízení. Odhadované náklady na realizaci jsou 11,4 milionu, většinu pomůže uhradit právě dotace.

Dalších osm žádosti je ve fázi posuzování a schvalování. Pokud všechny vyjdou, získá Bohumín dalších 77 milionů. „O vůbec největší dotaci žádáme na nový dopravní terminál u vlakového nádraží. Odhadované celkové náklady jsou 61,5 milionu a dotace představuje 49 milionů. Už teď víme, že máme velkou šanci ji získat,“ uvedla radniční projektová manažerka Hana Gonsiorová s tím, že každým dnem čeká město na výsledek své žádosti o výsadbu téměř čtyř tisíc stromů pro nový přírodní koridor ve Skřečoni v blízkosti rušné výpadovky ve směru na Karvinou.

Vloni získal Bohumín na dotacích ze státních či evropských fondů 53 milionů korun.

Reklama

Výběr článků