Hlavní obsah

Armádní dům už Přerovu nepatří, do léta roku 2023 tu budou byty a obchody

1. 6. 2020, 11:12
Novinky, Redakce Novinky

Adresa Čechova 43 už nepatří městu Přerov. Téměř dvacet let byl dům, který kdysi patřil armádě, opuštěný. Po mnoha peripetiích se nakonec podařilo objekt prodat firmě, která tu má v plánu vybudovat byty.

Foto: Magistrát města Přerova

Dům na adrese Čechova 43.

Článek

„Nemovitost, která se nachází na jedné z nejrušnějších přerovských tříd, patří od 26. května společnosti Byty Čechova. Město za ni získalo 12 milionů 590 tisíc korun,“ potvrdil primátorův náměstek Michal Zácha.

Prázdné místnosti, které až dosud chodil jednou za čas „provětrat“ pracovník odboru majetku přerovského magistrátu, obsadí zedníci, kteří zhruba šedesát let starou nemovitost začnou přebudovávat na bytový dům.

„Asi rok bude trvat příprava. Předpokládáme, že s rekonstrukcí začneme na konci jara roku 2021 a samotná oprava potrvá dva roky,“ řekl Pavel Kostřica ze společnosti Byty Čechova.

V rámci generální rekonstrukce se kancelářské místnosti přemění na byty 1+1, 2+1, 3+1, které budou částečně k prodeji a částečně k pronájmu, v přízemí mají být obchody či služby a vedle parkoviště pro třicet aut.

Měl tu být úřad i knihovna

Kdyby tenhle dům měl vyprávět, jaké plány už s ním byly, soupis by nebyl nejkratší. Zástupci města se o nemovitost začali zajímat po roce 2000, kdy z ní odešli vojáci a stavba postupně chátrala. V roce 2009 získalo město nabídku od státu, která se na první pohled jevila jako výhodná – Přerov dostane dům zdarma, ale musí se zavázat, že do konce roku 2019 ho opraví a bude využívat pro státní správu. Zástupci města na návrh kývli, ale břemeno bylo těžší, než se zdálo.

„Původně se počítalo s tím, že by tu mohli sídlit úředníci, uvažovalo se také o přemístění knihovny. Jenže všechny plány postupně padaly, zatímco částky za plánovanou rekonstrukci se každý rok navyšovaly,“ vzpomněl vedoucí odboru majetku Miloslav Dohnal. Závazek tedy nebyl splněn, proto muselo město zaplatit státu smluvní pokutu ve výši 7 milionů 850 tisíc korun.

„Pak jsme se pokoušeli objekt nabízet k prodeji, ale najít investora nebylo jednoduché, všichni věděli, že kromě kupní ceny budou muset investovat mnohamilionové částky do oprav. Až v roce 2018 o koupi projevila zájem společnost, která tu má v plánu postavit byty a obchody – tento záměr se nám líbil,“ dodal náměstek Zácha.

K zájmu o nemovitost zcela jistě přispělo i to, že po vybudování obchodní galerie, která se nachází přímo naproti adresy Čechova 43, se právě tato část Přerova stala lidmi nejnavštěvovanější – a v určitém smyslu je lokalita už vnímána jako centrum města.

Reklama

Výběr článků