Článek
„Rusko chce vypouštět tisíc dronů (za noc). My budeme všechny sestřelovat. Existuje řešení – přepadové drony. Pokud naši partneři uslyší vše, co jím říkám, bude adekvátní financování, tak to můžeme udělat,“ řekl ukrajinský prezident podle Ukrajinské pravdy.
Podle něj už byla vyvinuta efektivní technologie, která je schopna ničit šáhidy: „My jako země jsme už našli řešení. Existují čtyři ukrajinské společnosti a jedna americko-ukrajinská, které vyrábějí adekvátní (přepadové stíhací) drony. Nyní je potřeba masová výroba.“
Zelenskyj žádné podrobnosti k těmto stíhacím dronům neuvedl. Nejmenoval ani zmíněné společnosti.
Před možností, že by Rusko vysílalo na Ukrajinu denně až tisíc dronů Šáhid, varoval už 4. července velitel ukrajinských bezpilotních sil Robert „Maďar“ Brovi: „Bude jich tisíc za den nebo i více. Nikoho nestraším. Je to zpravodajská analýza.“ Dodal, že by všichni měli hned zareagovat s chladnou hlavou. Varoval, že se ne všechny modernizace levného a všude dostupného šáhidu podařilo odhadnout.
Výsledky už jsou
Agentura Ukrinform ve čtvrtek uvedla, že doma vyráběné stíhací drony už jsou nasazovány, aby čelily vzdušným útokům, a objevují se první výsledky. Současně ale uvádí, že není možné okamžitě ruské masové útoky drony Šáhid vyřešit, uvedl šéf centra pro inovace a vývoj obranných technologií při ukrajinském ministerstvu obrany Jurij Myroněnko, který současně upozornil na obtíže při řešení tohoto problému.
„Není tu jedno univerzální řešení, které by mohlo okamžitě neutralizovat hrozbu ze strany ruských dronů Šáhid. Je to komplexní multilaterální výzva, na které pracují každý den vojáci, inženýři, analytici, IT specialisté a výrobci. Jedním takovým prvkem jsou naše doma vyráběné stíhací drony, jejichž vývoj započal před více než šesti měsíci,“ uvedl.
„Dnes tu jsou první výsledky – tyto bezpilotní systémy se už používají k ničení nepřátelských dronů Šáhid. Výroba se rozšiřuje v odpovědi na narůstající počet ruských útoků,“ dodal Myroněnko.
Vyvinout stíhací dron, který by dokázal dostihnout a zničit šáhid, není zase tak komplikované, protož je relativně velký, pomalý a nijak zvlášť obratný. To však je jen jedna část řešení problému. Musí se detekovat i v noci a likvidovat v různých výškách.
Obrana proti šáhidům je komplexní otázka
Myroněnko upozornil, že nejde jen o samotné stíhací drony, ale musí se uplatňovat komplexní přístup: „V těchto řešeních hraje klíčovou roli umělá inteligence jak při zacílení, tak při adaptaci na různé scénáře útoku. Umožňuje to nejen přicházet s reakcemi, ale také proaktivně předpovídat hrozby.“
Ani to však podle něj nestačí. „Je to efektivní jen při uplatnění komplexní strategie protiopatření (proti útokům drony Šáhid). Paralelně se proto zavádějí další opatření – rozšiřuje se pokrytí radary, posilují se komponenty protivzdušné obrany, rozmisťují se mobilní palebné skupiny a integruje se civilní letectví do skupiny obrany vzdušného prostoru.“
„Posouváme se k tomu, abychom zajistili, že systém chránící ukrajinská města od vzdušného teroru není jen efektivní, ale taky flexibilní, technologicky vyspělý a schopný se vyrovnat jakýmkoli scénářům hrozby,“ uzavřel.