Hlavní obsah

Ukrajinci zesilují útoky v Luhanské oblasti. Pomáhá jim mráz

4. 12. 2022, 7:57

Ukrajinci patrně zesilují útoky na frontové linii v Luhanské oblasti. S příchodem zimy a zamrznutím půdy se zlepšují podmínky pro ofenzivní operace v Donbasu, uvedl ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti americký Institut pro studium války (ISW).

Foto: Evgeniy Maloletka, ČTK/AP

Ukrajinští vojáci jdou po pontonovém mostě přes řeku Inhulets v Chersonské oblasti. Ilustrační foto

Článek

S odvoláním na informace ruských válečných blogerů institut uvedl, že ruské síly patrně již nekontrolují významnou silnici R-66 mezi městy Kreminna a Svatove a že ukrajinská protiofenziva v této oblasti nabírá na síle. Ukrajinský generální štáb oznámil, že ukrajinské síly odrazily ruský protiútok u Červonopopivky, což podle amerických analytiků zřejmě znamená, že Ukrajinci mají tuto vesnici ležící na zmíněné silnici pod kontrolou.

Šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v pátek uvedl, že na linii Kreminna–Svatove se konečně mění počasí a že očekává, že ukrajinské síly budou brzy schopny zlepšit své manévrové operace, protože bahno plně zamrzne. Uvedl také, že Rusové budují novou linii opevnění poblíž Stabilsku, který leží asi 50 kilometrů dále na východ od Svatove.

Ukrajinské dělostřelectvo pokračovalo v úderech na soustředění ruských sil a logistické uzly v Luhanské oblasti. Raketomety HIMARS jen za poslední den zasáhly cíle ve čtyřech obcích, uvedly ruské zdroje.

Rusové se stále snaží dobýt Bachmut, i když nejde o žádný strategický bod

Evropa

Levý břeh Dněpru

Intenzivní boje svádějí ukrajinské a ruské síly nadále u Bachmutu v Doněcké oblasti. Obě strany hovoří o odražených útocích nepřítele. Ruská vojska si jižně od města byla v posledních dnech schopna připsat dílčí úspěchy a posunout frontu o jednotky kilometrů.

V Chersonské oblasti ukrajinská speciální jednotka Karlson zveřejnila snímek, na němž překonává na člunech Dněpr a vztyčuje vlajku na levém břehu této řeky. Ta po ruském stažení z pravého břehu v první polovině listopadu nyní odděluje ukrajinské a ruské síly. „Pokud se tento omezený ukrajinský výpad (…) potvrdí, mohl by ukrajinským silám otevřít cestu pro nové operace na východním břehu,“ uvádí ISW.

Čeká se nižší tempo bojů

Americké zpravodajské služby očekávají snížené tempo bojů na Ukrajině po dobu příštích několika měsíců. Nevidí také žádné důkazy o snížené vůli Ukrajinců k odporu vůči ruské invazi, a to i navzdory útokům Moskvy na ukrajinskou energetickou síť a další kritickou infrastrukturu. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedla ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová.

„Již nyní vidíme určité snížené tempo konfliktu (…) a očekáváme, že tomu tak pravděpodobně bude i v následujících měsících,“ uvedla Hainesová na bezpečnostním fóru v Kalifornii. Podle ní se ukrajinská i ruská armáda budou nyní snažit zotavit a doplnit zásoby, aby po skončení zimy byly připravené na novou ofenzivu. Tu podle ní bude schopna uskutečnit spíše Ukrajina než Rusko.

Na otázku ohledně dopadů ruských útoků na ukrajinskou energetickou síť a další civilní infrastrukturu Hainesová odpověděla, že cílem Moskvy je částečně podkopat vůli Ukrajinců k odporu. „Myslím, že v tuto chvíli nemáme žádné důkazy o tom, že by byla podkopána,“ dodala. Připustila však, že v důsledku útoků silně trpí ukrajinská ekonomika, což se časem může projevit na schopnosti země čelit ruské invazi.

Rusko chce útoky na infrastrukturu zlomit morálku ukrajinských civilistů

Zahraniční

Hainesová dále uvedla, že politické cíle ruského prezidenta Vladimira Putina se v souvislosti s Ukrajinou podle všeho nezměnily. Analytici amerických zpravodajských služeb se nicméně domnívají, že by mohl být ochoten omezit své krátkodobé vojenské cíle, aby se k těm politickým vrátil později.

Americké služby jsou podle Hainesové rovněž názoru, Rusko v současné době spotřebovává své armádní zásoby rychleji, než stíhá vyrábět, a proto se je snaží získat v zahraničí. USA jsou si vědomy, že nevelké množství munice již poskytla Severní Korea, řekla Hainesová. Moskva rovněž žádá od Íránu další prostředky pro přesné zásahy ze vzduchu, což označila za „krajně znepokojivé“.

Jaké dáme Rusku záruky? Macron vyzval Západ k přípravám na jednání o míru

Evropa

Reklama

Výběr článků