Článek
Zbraně by se měly vzít z amerických zásob a dodávka by měla obsahovat systémy Patriot a útočné rakety středního doletu. Rozhodnutí o konkrétních zbraních ale ještě nepadlo, uvedl zdroj agentury Reuters. Pentagon ani Bílý dům se k těmto informacím nevyjádřily.
Zmíněná prezidentská pravomoc (Presidential Drawdown Authority) umožňuje šéfovi Bílého domu čerpat ze zásob zbraní a poskytnout pomoc spojencům v případě nouze. Biden, který patřil mezi zastánce Kyjeva, se k tomuto kroku uchyloval během svého mandátu poměrně často. Trumpova administrativa zatím poslala pouze zbraně schválené bývalým prezidentem, který je věrným zastáncem Kyjeva.
Spojeným státům zbývá 3,86 miliardy dolarů v rámci Programu prezidentské pomoci Ukrajině. Poslední alokaci ve výši 500 milionů dolarů provedl Biden 9. ledna.
V poslední době Moskva zintenzivnila vzdušné útoky a její jednotky podle dostupných informací pomalu, ale setrvale postupují. Zelenskyj ve čtvrtek uvedl, že Rusko plánuje vysílat během jediného vzdušného úderu na Ukrajinu až tisíc dronů a je proto nutné posílit protivzdušnou obranu.
Postoj Trumpa k obraně Ukrajiny byl zatím nekonzistentní, podotkla agentura Reuters a připomněla, že Trump v minulosti občas kritizoval americké výdaje na pomoc Ukrajině. Od návratu do úřadu se snažil zprostředkovat příměří, na které ale Rusko doposud nepřistoupilo. V poslední době začal být šéf Bílého domu kritičtější k ruskému vůdci Vladimiru Putinovi a naopak o něco vstřícnější k Zelenskému, kterého v minulosti i obviňoval z rozpoutání války.