Hlavní obsah

Trosky rakety v Kyjevě zabily tři lidi, nemohli se dostat do krytu

1. 6. 2023, 11:19 – Kyjev • Aktualizováno 1. 6. 2023, 11:50

Tři lidé zemřeli ve čtvrtek ráno při ostřelování ukrajinského hlavního města Kyjeva, protože se nedostali do krytu na poliklinice, ve kterém se měli schovat. Uvedl to starosta města Vitalij Kličko s tím, že už bylo zahájeno vyšetřování. Je možné, že byl kryt zamčený.

V Kyjevě zemřeli lidé, kteří se nedostali do protileteckého krytuVideo: Reuters

 
Článek

„Osoby mající na starosti dodržování zákonů už vyšetřují situaci na poliklinice a v jejím okolí ve Desňanské čtvrti. Byla zahájena trestní řízení,“ napsal na Telegramu Kličko ke smrti tří lidí, kteří v noci zahynuli a mezi nimiž bylo jedno dítě.

„Úlomek rakety dopadl u vchodu do zdravotnického nařízení po čtyřech minutách od vyhlášení vzdušného poplachu,“ dodal Kličko k útoku balistickými raketami, které letí velmi rychle.

Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters

Oběť ruského útoku na Kyjev před městskou klinikou. Žena se nedostala včas do krytu

„Nyní se zjišťuje, zda byl kryt otevřený a jestli v něm byli lidé,“ uvedl Kličko. „Podle informací záchranářů byli z polikliniky vyvedeni lidé,“ dodal Kličko. To by naznačovalo, že kryt otevřen byl. Podle Klička se to nyní musí prověřit. Otevřený byl i kryt v nedaleké škole.

Že však k nějakým pochybením došlo, je jasné z Kličkova sdělení, že nyní budou během vzdušných poplachů policisté kontrolovat, zda jsou všechny kryty otevřené: „Domluvil jsem s hlídkovou policií, že pomůže v noci kontrolovat funkčnost krytů. Během zákazu vycházení budou obcházet úkryty, které jsou vyznačené na mapě města, a prověřovat, zda jsou otevřené.“

V Desňanské čtvrti byly podle starosty při nočním ostřelování poškozeny tři školy, školka, šest domů a policejní stanice. Tři lidé včetně jednoho dítěte zemřeli, upřesnil Kličko. Původně se udávaly dvě dětské oběti, ale druhé dítě bylo mezi 16 zraněnými, z nichž je devět hospitalizováno a jeden je ve vážném stavu. Dítě, o kterém se spekulovalo, že zemřelo, bylo nakonec ošetřeno ambulantně.

Foto: Wladyslaw Musiienko, ČTK/AP

Policisté u budovy polikliniky v Kyjevě

Podle ukrajinského ministerstva obrany bylo vypáleno na Kyjev deset raket Iskander, sedm balistických střel Iskander M, a tři Iskandery-K s plochou dráhou letu. Všechny měly být sestřeleny. Škody způsobily trosky těchto raket, které zasáhly dětskou polikliniku a obytný dům.

Kráter v parku u polikliniky ale působí spíše jako po výbuchu hlavice, ne po dopadu trosek.

Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters

Kráter po dopadu trosek ruské rakety u polikliniky v Kyjevě

Při ruském ostřelování na Mezinárodní den dětí zemřela devítiletá dívka. Zabito bylo při invazi už 525 dětí

Reklama

Výběr článků