Článek
„Děti mají právo zvolit si vlastní cestu. Náš syn si vybral tu svou a my po ní půjdeme s ním, ať se děje, co se děje,“ uvedla pro The Moscow Times matka ruského teenagera, který si odpykává pětiletý trest odnětí svobody za odpor proti ruské invazi na Ukrajinu. Z bezpečnostních důvodů hovořila pod podmínkou anonymity.
Je obtížné odhadnout, kolik ruských teenagerů válce odporuje, otevřené sdílení takových názorů může být nebezpečné i mezi přáteli a spolužáky. Podle údajů organizace OVD-Info bylo v roce 2023 kvůli protiválečným protestům zadrženo nejméně 544 nezletilých.
Teenageři za mřížemi
Teprve desetiletá Varvara Galkina byla nahlášena ředitelem školy policii za to, že zveřejnila internetovou anketu o válce a změnila si profilový obrázek na proukrajinský mem. Ona i její matka byly následně zařazeny na seznam sledovaných osob.
V dalším případu, který deník popisuje, prokurátor v Kazani odsoudil 15letého Sevastjana Sultanova k jednomu roku omezení svobody a zakázal mu účastnit se veřejných akcí. Jeho zločin spočíval v tom, že namaloval dvě protiválečná graffiti a vyjádřil podporu zesnulému kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému.
Jedním z dalších ruských politických vězňů je patnáctiletý Arsenij Turbin, který byl v létě 2023 umístěn do domácího vězení. Úřady Turbina obvinily z toho, že se připojil k Legii Svoboda Ruska, jednotce ruských dobrovolníků bojujících v rámci ukrajinských ozbrojených sil, kterou Rusko označuje za teroristickou organizaci. Vyšetřovatelé také tvrdili, že Turbin sdílel videa a šířil letáky kritizující ruské představitele a prezidenta Vladimira Putina.
Turbin, kterého organizace na ochranu lidských práv Memorial uznala za politického vězně, jakoukoli příslušnost k vojenské jednotce popřel.
Ruská mládež se tak snaží politickým tématům co nejvíce vyhýbat. Pro mnohé je to ale těžký úkol, vláda totiž od počátku invaze v září 2022 zavedla na ruských školách výuku domácí a zahraniční politiky, která má žákům „vštípit vlastenectví“. Při té příležitosti se ruská anexe Krymu nazývá „znovusjednocením“. Na školách přednášejí i členové skupiny wagnerovců, kteří jsou obviněni z válečných zločinů a teroristických aktivit.
Základní radou je mlčet
Mlčení je jednou z hlavních rad, které dostává 5 000 odběratelů mediálního projektu pro teenagery Novosti 26, který založila spisovatelka a novinářka Linor Goraliková. Novosti pravidelně zasílají svým odběratelům zprávy týkající se aktuálních událostí, kultury a společenských témat.
„Jedna dívka psala o tom, jak ji učitel šikanoval, protože byla „protestně naladěná“. Jiné nám píší, jak jim politika ničí přátelství,“ uvedla Goraliková k dopisům zaslaným Novostem 26. „Ale my to opakujeme donekonečna, nemluvte o politice, pokud nejste tváří v tvář někomu, komu zcela důvěřujete,“ dodává.