Hlavní obsah

Ruská armáda na Donbasu popravila 21 dezertérů, tvrdí Ukrajinci

7. 12. 2022, 6:26

Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý ve svém pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Mezi dezertéry podle štábu bylo 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic.

Foto: ČTK/AP

Ruský voják. Ilustrační foto

Článek

Dvacet jedna vojáků uteklo i se zbraněmi z bojových pozic 30. listopadu u vsi Verchnotorecke severně od Doněcku. „Velení ruských okupačních sil je nařídilo chytit a zlikvidovat. Do 5. prosince byli všichni dezertéři zabiti,“ stojí v hlášení ukrajinského generálního štábu.

Britské ministerstvo obrany v listopadu uvádělo, že ruská armáda na Ukrajině začala pravděpodobně nasazovat protiústupové jednotky, jež mají odrazovat ruské vojáky od útěku tak, že jim hrozí zastřelením.

Minulý měsíc se také na internetu šířilo video, které údajně zachycovalo brutální ubití ruského žoldnéře Jevgenije Nužina. Ten se na Ukrajině vzdal a v září ukrajinským novinářům řekl, že je připraven přejít na stranu Ukrajiny.

Videozáznam zveřejnil na sociální síti Telegram kanál Grey Zone, jenž je spojován s ruskou Wagnerovou (Vagnerovou) žoldnéřskou skupinou. Zakladatel wagnerovců Jevgenij Prigožin se o videu vyjádřil jako o „velkolepém režisérském díle“.

Prigožinova žoldnéřská skupina naverbovala do bojů na Ukrajině tisíce trestanců.

Mají lepší vybavení a spí v hotelech. Ruští vojáci nenávidí kadyrovce

Válka na Ukrajině

Reklama

Související témata:

Výběr článků