Hlavní obsah

Přestaňte diskutovat a rozhodněte, vyzval Zelenskyj spojence k dodávce tanků

24. 1. 2023, 23:34 – Kyjev

Rusko se připravuje na novou vlnu agrese, řekl ve čtvrtek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V pravidelném večerním projevu také opět vyzval západní země, aby urychlily dodávky těžké techniky na Ukrajinu. Americká a německá média ve čtvrtek uvedla, že Washington a Berlín brzy oznámí dodávky tanků Abrams a Leopard Ukrajině.

Foto: Pool, Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Článek

„Diskuze je ale potřeba zakončit rozhodnutím,“ řekl Zelenskyj. Západní země podle něj mají potřebný počet tanků k dispozici.

„Musíme se na to podívat realisticky: není to o pěti, deseti nebo 15 tancích. Potřeba je větší,“ uvedl prezident a poděkoval všem spojencům za podporu.

„Rusko se připravuje na novou vlnu agrese – s těmi silami, které zvládne mobilizovat,“ řekl Zelenskyj k situaci na frontě. Už teď podle něj ruské síly navyšují ofenzivu v oblasti Bachmutu na severu Doněcké oblasti a Vuhledaru zhruba 50 kilometrů jihozápadně od Doněcku a tlak chtějí zvýšit ještě ve větším měřítku.

Biden je pod tlakem, aby poskytl Ukrajině tanky Abrams

Zahraniční

Jednotky Moskvy na Ukrajinu zaútočily před 11 měsíci, loni 24. února. Boje se nyní soustředí na frontu na východoukrajinském Donbasu. Podle pozorovatelů se dynamika konfliktu zastavila na mrtvém bodě, nevylučují ale možnost, že se Rusko v následujících měsících pokusí převzít iniciativu na bojišti.

V posledních měsících sílí tlak na Německo, aby na Ukrajinu vyslalo moderní tanky Leopard a umožnilo to i svým spojencům. Podle magazínu Spiegel tento krok Berlín schválil. Americká média následně informovala, že Washington se přiklání k dodávkám tanků Abrams.

Zásadní obrat: Německo souhlasí s vývozem leopardů, a dokonce pošle Ukrajině i své vlastní

Válka na Ukrajině

Reklama

Výběr článků