Hlavní obsah

Pavel: S Rusy se teď skoro nedá jednat, Ukrajina by stíhačky dostat měla. Časem

7. 3. 2023, 6:09 • Aktualizováno 7. 3. 2023, 6:14

V této fázi války na Ukrajině je podle zvoleného českého prezidenta Petra Pavla téměř nemožné mluvit s ruským vedením. Musí nejprve projevit ochotu jednat a předložit alespoň rámec mírového návrhu, řekl v rozhovoru s francouzským listem Le Monde. Stíhačky by podle něj Ukrajina dostat měla, avšak později, ne v této fázi.

Foto: Facebook/Petr Pavel

Zvolený prezident Petr Pavel

Článek

„Jak můžete mluvit s někým, kdo vede agresivní válku, téměř každý den posílá rakety na civilní cíle a vyhrožuje světu jadernou apokalypsou?“ ptá se v rozhovoru Pavel.

Moskva podle něj bude muset změnit svůj postoj.

Jedenašedesátiletý bývalý generál se vyslovil pro dodávky dalších zbraní Ukrajině, v delším časovém horizontu i stíhaček.

Pavel připustil, že nebude znovu kandidovat: Pět let je až až

„Ale v této fázi si myslím, že by to pravděpodobně zkomplikovalo situaci,“ poznamenal s tím, že z technického hlediska vyžaduje dodávka nových letounů a výcvik pilotů nejméně šest měsíců.

Ruskem napadená země podle něj teď potřebuje hlavně více pozemní techniky, zejména tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva.

Česko už dosáhlo svých limitů

Česko podle Pavla už dosáhlo svých limitů, pokud jde o podporu Ukrajiny těžkou technikou.

Má ale za možné, aby Praha časem na Ukrajinu poslala tanky Leopard, které dostane z Německa, i když by to představovalo určité riziko pro obranyschopnost země. SRN má Česku dodat 14 tanků Leopard 2A4.

Pavel byl také dotázán na „proruské a pročínské postoje“ dvojice svých předchůdců v úřadu, tedy Václava Klause a Miloše Zemana. Oba podle něj sdíleli myšlenku být mostem mezi Západem a Východem, kterou ovšem Pavel má za „velmi zvláštní ambici“.

Žádná pozice veprostřed podle něj neexistuje a Česko si musí uvědomit, do jakého světa patří, a sice do světa demokracií, nikoli světa autoritářských režimů různého stupně.

V4 nerozpouštět

Na otázku o zemích Visegrádu, mezi nimiž má Maďarsko zásadně odlišné názory na podporu Ukrajiny a vztahy s Ruskem, Pavel řekl, že bude nutné zahájit velmi vážnou debatu o budoucnosti uskupení.

Zároveň ale uvedl, že je mnohem snazší se nějakého rámce zbavit než ho znovu vybudovat. „Ani maďarské vedení tu není navždy. Dříve nebo později dojde ke změně,“ podotkl na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána.

Pavlova inaugurace: Oběd se Zemanem, složení slibu, mše či zdravice občanům. Na Hradě začne úřadovat až po kontrolách

Reklama

Související témata:

Výběr článků