Hlavní obsah

Ještě jsme ani nezačali. Ruský diplomat varuje před eskalací války na dosud nevídanou úroveň

27. 5. 2023, 22:08 – Londýn

Rusko opět varovalo, že dodávky západních zbraní na Ukrajinu hrozí eskalací války na dosud nevídanou úroveň. Ruský velvyslanec v Británii Andrej Kelin v rozhovoru na stanici BBC řekl, že ve válce, která trvá od konce loňského února, ještě Rusko ani nezačalo vážně jednat.

Foto: Profimedia.cz

Andrej Kelin

Článek

„Rusko je šestnáctkrát větší než Ukrajina. Máme obrovské zdroje,“ řekl velvyslanec. Trvání konfliktu podle něj „závisí na úsilí o eskalaci války, kterou vyvíjejí země Severoatlantické aliance, zejména Spojené království“.

„Dříve nebo později samozřejmě tato eskalace může dostat nový rozměr, který nepotřebujeme a nechceme. Mír můžeme uzavřít už zítra,“ prohlásil diplomat, jenž se podle BBC pokoušel obvinit z vyvolání války Ukrajinu. Toto tvrzení používají ruští vůdci už více než rok, aby odůvodnili svoji protiprávní invazi na Ukrajinu, napsala BBC.

Kelinova vyjádření přicházejí poté, co tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov řekl, že Ukrajina je připravena „třeba už zítra“ zahájit dlouho očekávanou protiofenzivu za osvobození svého území okupovaného Ruskem.

Protiofenziva už začala, válka je intenzivní, řekl Podoljak

Dosavadní průběh války podle BBC nepotvrzuje diplomatova slova o tom, že Rusko má k dispozici obrovské zdroje. Z bojiště naopak přichází mnoho zpráv, že ruské síly jsou špatně vybavené a bez řádného výcviku. Jevgenij Prigožin, což je zakladatel soukromé žoldnéřské armády známé jako Wagnerova skupina, dokonce varoval, že „bychom Rusko mohli ztratit“, pokud Moskva nenasadí do války další zdroje.

BBC se chystá odvysílat celý rozhovor s ruským velvyslancem v neděli.

Na východě Ukrajiny zběhlo sedm ruských vojáků

Reklama

Výběr článků