Hlavní obsah

Připravte se na El Niňo. Jak se letos vyrovnat s teplotami přes 40 °C

Pokud si po každém úmorném vedru na konci léta říkáte, že už nemůže být hůř, vězte, že může. Svět se za posledních několik let oteplil v průměru o 1,2 °C, Česko pak dokonce o 2 °C. Každým rokem roste počet tropických dní a v Česku jich může být údajně až šestkrát víc. Jak se připravit na teplotní extrémy?

Foto: shutterstock.com

S přibývajícím počtem letních a tropických dní se pojí i celá řada zdravotních problémů.

Článek

Uznávaná Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization – WMO) varuje před rekordně vysokými globálními teplotami, na které bychom se měli výhledově během pěti let připravit. Klimatickou změnu má přinést kromě mnoha jiných faktorů také klimatický jev známý jako El Niño, během kterého teplý proud z rovníkových oblastí ovlivňuje počasí na celém světě.

Anketa

Jak snášíte tropické letní dny a máte nějaký osvědčený způsob, jak tyto dny takzvaně přežít?
Horké dny miluji a osvěžující drink mě vždycky ochladí.
20,5 %
Čím jsem starší, tím tropické teploty snáším hůře. Vyhledávám klimatizované místnosti a odpočívám.
70,3 %
Teploty nad třicítku jsou pro mě noční můrou. Zkouším každý rok spoustu babských rad, ale nejúčinnější je stejně vždycky klimatizace.
9,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 1651 čtenářů.

Bez klimatizace už to nepůjde!

S přibývajícím počtem letních a tropických dní se pojí i celá řada zdravotních důsledků. Mezi nejčastější obtíže patří bolesti hlavy, únava, snížení pracovního výkonu, pocení včetně dehydratace a zapomínat bychom neměli ani na domácí mazlíčky. Ti v horkých dnech také trpí!

Každý rok můžeme očekávat další oteplování a zvyšování počtu tropických dní. Klimatizace se proto stává nutností a dlouhodobou investicí pro opravdu komfortní bydlení.

Tip: Klimatizaci je dobré objednat před hlavní sezonou. Můžete tak ušetřit až tisíce korun.

Foto: shutterstock.com

V horkých dnech bychom neměli zapomínat ani na domácí mazlíčky.

Je tím nejlepším řešením klimatizace?

Není žádným tajemstvím, že člověk se cítí nejlépe při okolních teplotách v rozmezí přibližně 21 až 24 °C. Vyšší či nižší teploty mohou vyvolávat nepříjemné pocity, které ovlivňují celkovou pohodu člověka. Proto je nezbytné umět přizpůsobit teplotu v místnosti, ve které trávíme čas. Ideálním řešením je výběr vhodné klimatizační jednotky.

Mýty kolem klimatizací

Také jste už ve svém okolí slyšeli, že když si zapnete klimatizaci, tak budete nemocní? Chyba spočívá v nesprávném užívání.

  • Teplotní rozdíl by neměl přesáhnout pět až sedm stupňů Celsia

Pokud například v horkých letních dnech atakují teploty pětatřicetistupňovou hranici, měla by být klimatizace nastavena správně na 28 až 30 °C. Je tomu tak proto, aby lidský organismus neutrpěl šok v důsledku příliš vysokých teplotních rozdílů.

  • Na klimatizaci najděte vhodné místo

Nechat na sebe bezprostředně foukat studený vzduch není dobrý nápad. Pokud si ale najmete kvalitní firmu, odborníci tento problém vyřeší za vás vhodným umístěním v místnosti.

  • Kolik energie spotřebuje klimatizace při běžném provozu?

Martin Mrajca ze společnosti 81 klima a.s. k tomuto nejčastějšímu dotazu uvádí: „V současné době je trh energií pro konečné spotřebitele cenově velmi nestabilní. Cena elektřiny má však nyní mírně klesající trend a aktuální (průměrná) cena 1 kWh elektřiny se pohybuje kolem pěti korun. Představme si pokoj s výměrou 15 m2. Ze zkušenosti víme, že takovouto místnost obvykle vychladí 2,5kW klimatizace, která bude v provozu dvanáct hodin. Předpokládejme, že největší vedra budou o prázdninách, z nichž dvacet dnů bude tropických. Při současné ceně elektřiny s uvedenou klimatizační jednotkou si tepelný komfort můžete po všechny tropické dny dopřát ve výši přibližně kolem tří tisíc korun.“

Foto: shutterstock.com

Člověk se cítí nejlépe při okolních teplotách v rozmezí přibližně 21 až 24 °C.

Další možnosti ochlazování během letních veder

Mnozí z nás sázejí na osvědčené babské rady:

  • Napustit si vanu studenou vodou.
  • Do oken dát mokré ručníky.
  • Rozmístit větráky do každé místnosti.
  • Zatemnit přes den okna například venkovními roletami či markýzou, prostřednictvím kterých lze odrazit až 60 procent venkovního tepla.
  • Větrat pouze po západu slunce.
  • Okna, která jsou orientována na jih či na západ, raději vůbec neotevírat.
  • Při spaní nepoužívat termo prádlo, teplé přikrývky a povlečení z umělých vláken.

Přestože každý z nás bojuje s vlnou veder různě, musíme si připustit, že na výkon a účinek klimatizace to nemá!

Větrák s rozprašovačem vody?

Větráky či ventilátory s vodní mlhou se v posledních několika horkých sezonách staly rychlým řešením, po kterém někteří z nás sáhnou jako po nejjednodušším osvěžení. Přitažlivá je jejich cena, která se pohybuje standardně od dvou tisíc, a fakt, že jsou nám v danou chvíli příjemné. Jejich nevýhodou je ovšem to, že dlouhodobě zvyšují vlhkost vzduchu v místnosti a v tropických teplotách jejich účinek nesplňuje očekávání.

Foto: shutterstock.com

Klimatizace chladí. Přináší ale i celou řadu dalších skvělých benefitů.

Klimatizace chladí. Umí toho ale ještě mnohem víc!

Majitelé klimatizačních jednotek velmi dobře vědí, že klimatizace přináší nejen celou řadu zdravotních benefitů, ale také zvýšení životního komfortu, s čímž jde ruku v ruce také zlepšení kvality života.

Čistější vzduchKlimatizace nenápadně, leč velmi účinně napomáhá v boji s malými částicemi ve vzduchu, které mohou způsobit dráždění ke kašli a obecně zhoršovat projevy alergií. Kvalitní klimatizační jednotka obsahuje totiž několikastupňový filtrační systém, který čistí vzduch od prachu, pylu, smogu a dalších částeček.
Ionizace vzduchuNejmodernější klimatizace dokážou také ionizovat vzduch v místnosti. Účinně se tak zaměřují na boj s bakteriemi, plísněmi a viry.
Umí odvlhčovat i zvlhčovat Optimální vlhkost vzduchu je mezi 40 a 50 procenty, maximálně však 60 procent. Vyšší vlhkost vzduchu zvyšuje pravděpodobnost výskytu a vzniku plísní. Kvalitní klimatizace udržuje ideální vlhkost vzduchu v místnosti. Ať už tím, že nadměrnou vlhkost z místnosti odebírá, nebo naopak prostředí zvlhčuje.
Umí i zahřát!Klimatizace obsahuje tepelné čerpadlo, které využívá okolní teploty k ohřevu vzduchu v místnosti. Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že při funkci topení se jedná o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Klimatizační jednotky jsou schopné ohřát vzduch až o 60 procent levněji než běžné vytápění elektřinou či plynem (vždy s přihlédnutím k venkovním teplotám a stavu vytápěného objektu).

Tip: Obávat se nemusíte ani údržby klimatizace. Její čištění je podobné jako u aut – vystačíte si se dvěma kontrolami ročně.

Foto: shutterstock.com

Obávat se nemusíte ani údržby klimatizace.

Záleží pouze na vás, zda dáte přednost svému komfortu, nebo úmornému vedru, které vás bude doprovázet na každém kroku.

Toto je sponzorovaný text tvořený ve spolupráci se zadavatelem. Článek nevytváří redakce Novinky.cz.

Výběr článků

Načítám