Článek
Stále více párů v Česku se potýká s neplodností. Mnozí o problému dlouho nevědí a přijdou na něj, až když je pozdě. Tady pak přichází na řadu moderní medicína. Jaké jsou v současné době její možnosti? A proč by měl genetický screening patřit k přípravě na dítě stejně jako kočárek a výbavička? Odpovědi zná přední český odborník MUDr. Miloš Černý, vedoucí lékař IVF kliniky GENNET Letná.
Odkládání mateřství má svá úskalí
Jak upozorňuje MUDr. Černý, dnešní mladé ženy s mateřstvím nespěchají, chtějí mít život pod kontrolou a rodinu zakládat vědomě do zajištěného a bezpečného zázemí. „Optimální věk pro početí je kolem 25 let. Po třicítce začíná prudce klesat množství a kvalita vajíček, po 35. roce věku se šance na spontánní těhotenství snižuje ještě výrazněji,“ vysvětluje MUDr. Černý. Tlak na kariéru, stabilní zázemí i životní styl tak žene stále více párů do ordinací klinik reprodukční medicíny.
💡 Věděli jste, že…?
Ve věku 40 let otěhotní přirozenou cestou v měsíci, kdy se o to snaží, jen asi 5 % žen. Rapidně se také zvyšuje riziko genetického postižení plodu. Šance na zdravého, přirozeně počatého potomka po čtyřicítce jsou tedy velmi nízké.
Plodnost není samozřejmost. Zjistěte včas své možnosti do budoucna
„Mnoho lidí považuje plodnost za samozřejmost, ale realita je jiná. Doporučuji každému, kdo zvažuje rodinu, aby si zjistil, jak na tom je – ženy i muži. Testování plodnosti je jednoduché, rychlé a neinvazivní,“ říká MUDr. Černý. Klinika GENNET proto pravidelně pořádá dny Pro vaši budoucnost, během nichž si mohou nechat otestovat svou reprodukční kapacitu ženy i muži.
Včasná diagnostika vám poskytne klíčové informace, které mohou pomoci při plánování rodiny.
Když se z otěhotnění stane věda: metoda IVF pomůže najít cestu
V Česku roste zájem o umělé oplodnění, a proto klinika GENNET nabízí komplexní péči včetně špičkové reprodukční imunologie a genetiky. Právě genetika a imunologické faktory hrají čím dál důležitější roli při odhalování příčin neplodnosti.
💡 IVF (z anglického in vitro fertilization) je metoda asistované reprodukce, která pomáhá párům při problémech s početím.

IVF v překladu znamená „oplodnění ve zkumavce“, ale dnes se používají spíše speciální laboratorní misky než klasické zkumavky.
Pro mnoho lidí může znít metoda IVF jako neuchopitelná věda, ale ve světě asistované reprodukce jsou to běžné postupy, které vám pomáhají splnit si sen o rodině:
- Díky genetickým testům zjistíte, jestli si s partnerem náhodou nenesete nějaké skryté dědičné onemocnění. A pokud ano, dají se díky tomu najít cesty, jak miminku pomoct na svět zdravě a v pohodě.
- Reprodukční imunologie v rámci IVF pak sleduje, jestli se tělo zbytečně nestaví proti miminku, jako by to byl nepřítel. Na klinice GENNET zjišťují, jestli imunitní systém nezlobí – třeba vytvářením protilátek nebo přehnanou reakcí buněk.
„Kromě IVF specialistů máme pod jednou střechou také vlastní genetické laboratoře a imunologii. To nám umožňuje přesněji diagnostikovat a cíleně léčit, “ dodává MUDr. Černý.

Klinika GENNET nabízí pomoc na cestě k vytouženému miminku
Úspěšnost léčby? Až 69 % na jeden cyklus
Úspěšnost IVF na klinice GENNET dosahuje v průměru 40 % na jeden embryotransfer – u žen do 30 let je to dokonce 57 %. Při využití darovaných vajíček pak úspěšnost početí přesahuje 69 %. Ročně se díky klinikám GENNET narodí více než 1 300 dětí.
❤️ Naše cesta k rodičovství začala v roce 2018, kdy jsme se dozvěděli o genetickém onemocnění v rodině. Stáli jsme před těžkým rozhodnutím – měl se manžel nechat otestovat? Bohužel testy potvrdily, že onemocnění skutečně má, a tak jsme se rozhodli podstoupit IVF s genetickým vyšetřením embryí. Dnes je našemu synovi rok a my jsme nesmírně vděční celému týmu GENNET za jejich podporu a odbornou péči.
❤️ Ráda bych se podělila o náš příběh a poděkovala celému týmu Gennet Praha. Mám dvě krásné dcery – první jsem měla přirozeně, druhou jsme si s pomocí kliniky GENNET přáli. Po několika neúspěšných pokusech, zamlklých těhotenstvích a potratech jsem byla zklamaná a beznadějná. Když mi gynekolog doporučil poslední možnost – vyšetření na klinice GENNET – byla jsem už na pokraji sil, ale věřila jsem, že je to naše poslední naděje. Díky tomuto kroku máme dnes zdravou dceru, která se narodila přirozeným porodem.
❤️ Přesně před rokem jsme s partnerem poprvé vstoupili do kliniky GENNET s nadějí, že nám pomůžete splnit náš největší sen – stát se rodiči. Dnes, o dvanáct měsíců později, držíme v náručí naši krásnou dceru Stellu. Chceme touto cestou poděkovat celému týmu za neuvěřitelně lidský přístup, empatii a profesionalitu. Díky vám se náš sen stal skutečností.
„IVF cyklus stojí 39 000 Kč, ale až čtyři pokusy mohou být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Přibližně 75 % našich pacientek má léčbu částečně nebo plně hrazenou,“ doplňuje Filip Doležel, M.A., ředitel asistované reprodukce GENNET.
💯 Komplexní péče pod jednou střechou
„Našim pacientům nabízíme na klinice GENNET komplexní péči, kdy kromě odborníků na IVF nabízíme také služby špičkových genetických laboratoří či odborníků na imunologii či urologii,“ vysvětluje Filip Doležel, M.A., ředitel asistované reprodukce GENNET.
Na klinice GENNET fungují jedny z nejmodernějších laboratoří ve střední Evropě – GNTlabs, kde se zaměřují na genetické testování partnerů i embryí. Kombinace centra asistované reprodukce, genetiky, imunologie a andrologie na jednom místě poskytuje komplexní řešení pro každý pár i jednotlivce. Pacientky mají také možnost účasti na vzdělávacích akcích, jako jsou webináře nebo další události zaměřující se na prevenci.