Článek
Minulý rok nás před ní alespoň trochu chránily povinné roušky, díky kterým se nákaza tolik nešířila. Zkušenosti z jižní polokoule to potvrzují – například v Austrálii, kde chřipka probíhá dříve než v Evropě, letos její výskyt překročil pětiletý průměr. Jak bychom se měli na chřipkovou sezonu správně připravit a jak se před touto nemocí chránit?
Chřipka je virové onemocnění, které se velmi snadno může přenést přímým vdechnutím kapének v blízkosti nemocné osoby nebo přímým kontaktem s virem. K tomu postačí sáhnout na kliku od dveří či madlo v městské hromadné dopravě. Typickými příznaky chřipky jsou nejčastěji rychlý nástup nemoci, malátnost, bolest svalů a kloubů, bolest hlavy, zimnice a vysoká horečka.
Chřipka není nachlazení. Nepodceňujte ji
Chřipka představuje zvýšené riziko pro více než 2 miliony lidí v Česku. Do této skupiny patří zejména senioři, ale i lidé s chronickým onemocněním, jako je například onemocnění srdce a cév, plic, ledvin a jater, astmatici nebo diabetici. Patří sem také pacienti po odstranění sleziny a transplantaci krvetvorných buněk, stejně jako lidé s vrozenými nebo získanými poruchami imunitního systému, cystickou fibrózou nebo chronickou anémií.
Věděli jste, že…?
- I úplně zdravý jedinec se může nakazit chřipkou.
- Virus chřipky je velmi přizpůsobivý a často mutuje. Proto je vhodné každoroční přeočkování.
- Virus chřipky je velmi odolný. Na klice či madle v městské hromadné dopravě může vydržet i několik hodin.
Období od října do prosince je na očkování proti chřipce nejvhodnější. Doporučuje se již všem dospělým od 50 let, ale zejména seniorům a lidem ze zmíněných rizikových skupin. Chřipka u nich totiž často vede ke zhoršení základního onemocnění, vzniku dalších komplikací a může být i životu nebezpečná.
Nejohroženější jsou ti nejzranitelnější
Proočkovanost lidí z rizikových skupin proti chřipce je v Česku velmi nízká, což platí i pro celou českou populaci. „Každoročně se u nás nechá proti chřipce očkovat pouze přibližně 20 % lidí z ohrožených skupin, což je ve srovnání s jinými vyspělými zeměmi velmi málo. Například ve Velké Británii, Irsku nebo Nizozemsku je to 60 až 75 %,“ uvádí MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.
Chřipka je velmi nebezpečná například pro lidi s diabetem, u kterých je během chřipkové sezony 6× vyšší pravděpodobnost hospitalizace a u nichž je pozorována také výrazně vyšší úmrtnost ve spojitosti s chřipkou, která se pohybuje mezi 5 a 15 %.

Chřipka není nachlazení. Nepodceňujte ji
Každoroční očkování jako základ prevence
Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby bylo očkováno alespoň 75 % populace z rizikových skupin. Česko bohužel této hranice dlouhodobě nedosahuje. Motivovat k očkování proti chřipce se přitom řadu let snaží nejen české zdravotnické instituce, ale i odborné společnosti a lékaři.
„Každý rok připomínáme zejména rizikovým skupinám pacientů, ale i těm, kdo o ně pečují nebo jsou s nimi v úzkém kontaktu, aby se nechali proti chřipce očkovat. Je to nejlepší způsob prevence, a přestože vakcína nemusí stoprocentně ochránit před nákazou, výrazně snižuje riziko možných zdravotních komplikací, které mohou vést k hospitalizaci, nebo dokonce k úmrtí,“ upozorňuje MUDr. Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.
Jak je možné se před chřipkou chránit?
- Nejúčinnější prevencí je očkování. Vakcíny proti chřipce jsou dlouhodobě považovány za jedny z nejbezpečnějších a nežádoucí účinky jsou u nich velmi vzácné.
- Dále je důležité dodržovat základní hygienické návyky. Mezi ty patří především důsledné mytí rukou, dodržování hygieny při kašlání či kýchání a také se doporučuje vyhýbat se pobytu ve velkém počtu osob.
Nechat se očkovat proti chřipce je možné především u praktického lékaře, ve zdravotních ústavech nebo v očkovacích centrech. Ideální čas je od října do prosince, aby si tělo stihlo včas vytvořit protilátky, než vypukne epidemie. Ta u nás obvykle vrcholí v únoru. Senioři nad 65 let a pacienti z rizikových skupin mají tuto vakcínu plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.
Od letošního roku mají očkování hrazené také zdravotničtí pracovníci a jiní odborní zdravotníci ve zdravotnictví. Chránit tak mohou před nákazou nejen sebe, ale i pacienty, o něž pečují. Všichni ostatní mohou na vakcínu proti chřipce získat příspěvek z preventivních fondů zdravotních pojišťoven nebo často i u svých zaměstnavatelů.
Chřipka se může prodražit
Chřipka vyžaduje až týden pracovní neschopnosti, což může znamenat výpadek příjmů. Když k tomu připočteme léky na snížení horečky nebo tlumení kašle, vitaminy a různé čaje, připlatíme si pěkných pár stovek. Účet z lékárny pak může být daleko vyšší než cena samotné vakcíny.
„Protože po očkování postupně ubývá ochranných protilátek, a to výrazněji u seniorů, je velmi důležité i jeho správné načasování. V největší míře by mělo být realizováno během října a listopadu a ideálně dokončeno do konce prosince,“ vysvětluje MUDr. Jan Kynčl. Očkování v pozdějším termínu má však stále smysl. Je ale třeba počítat s tím, že ochrana proti onemocnění nastoupí až přibližně dva týdny po podání vakcíny.
Ochrání očkování na covid i proti chřipce? Omyl!
„Někteří lidé se domnívají, že je očkování proti covidu ochrání i před chřipkou. To však není možné. Jedná se o různé typy virů a kombinovaná vakcína zatím není k dispozici. Vakcínu proti chřipce i vakcínu proti covidu je ovšem možné bezpečně aplikovat v týž den,“ vysvětluje MUDr. Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hlavního města Prahy.
Nová vakcína pro seniory
Novinkou je vysokodávková vakcína určená seniorům. Tato vakcína obsahuje 4× vyšší množství antigenu, díky čemuž seniory před nemocí účinněji chrání. U starších lidí totiž protilátky proti chřipce vyprchávají rychleji. Česko je třetí zemí Evropy (po Německu a Francii), kde je vakcína plně hrazena všem lidem ve věku nad 65 let.
Více o možnosti očkování proti chřipce naleznete zde.
MAT-CZ-2201193-1.0-11/2022