Článek
Szántó vysvětlil, proč se rozhodl napsat knihu o historii Pásma Gazy Mezi mlýnskými kameny, kterou vydalo Argo: „Souvisí to s probíhající válkou, která začala otřesným útokem 7. října 2023. Jak bývá dobrým zvykem nejenom v ČR, objevily se nalevo i napravo stovky expertů na izraelsko-palestinský konflikt, na Hamás, na Izrael, na izraelskou i palestinskou politiku apod. Velká část těch lidí nejenom v Gaze nikdy nebyla, protože do Gazy bylo a nadále je velice těžké se dostat, ale ani o ní nic nečetli.“
„Já jsem měl tu čest a to štěstí, že jsem tam byl od roku 2000 mnohokrát. Strávil jsem tam hodně času a mám tam nadále mnoho známých, proto jsem si říkal, že bych udělal to, co tu chybí – historii Gazy jakožto specifického mikroregionu. Má 360 čtverečních kilometrů, ale je součástí jablka sváru mezi Izraelci a Palestinci, respektive mezi izraelskou státností a palestinskými touhami po vlastním státu,“ vysvětlil reportér.
Gazu považuje ze klíčovou oblast, i když tak dlouho nebyla vnímána a ztrácela se v řadě izraelsko-arabských konfliktů. I když je dnes Gaza zcela v troskách, stále je podle reportéra základem toho, co by mělo být palestinskou státností.
„Palestinská národní otázka je jakýsi svatý grál nejenom blízkovýchodní politiky. Každý arabský stát se od začátku svého vzniku, minimálně od začátku konfliktu roce 1947, 1948 a ještě před vyhlášením Izraele zaštiťoval touto otázkou. Mnoho zemí ji velmi cynicky zneužívalo ve svůj vlastní prospěch v rámci vnitroarabského boje,“ uvedl Szántó.
Gaza v područí teroristů a zničená
„Vzhledem k tomu, kolik jsem tam strávil času, že jsem měl během čtvrtstoletí možnost dělat rozhovory opakovaně i se špičkami Hamásu včetně té zakládající generace a zároveň s desítkami, možná nízkými stovkami obyvatel Gazy, tak jsem schopný rozlišit mezi běžnými Palestinci a vedením teroristické organizace, která věří podobné věci jako Al-Káida a Islámský stát,“ řekl autor knihy.
Otevřeně říká, že mu to umožnilo hlubší pochopení a dosáhnout něčeho, co působí jako zdánlivý paradox. „Je možné mít hluboké osobní vztahy s jednotlivými Palestinci, soucítit s jejich velmi tragickým osudem a zároveň být schopný je odlišit od těch lidí, kteří na ně to, co se teď momentálně děje, přivolali. Tedy džihádisty, kteří se sice zaštiťují, že bojují jejich jménem, ale ve skutečnosti na ně opakovaně přivedli katastrofu v podobě nesmírně zničující války s Izraelem,“ uvedl Szántó.