Hlavní obsah

Pražské SPD šířilo lži o nehodách ukrajinských aut. Zanedbatelný podíl, reaguje ČKP

Stalo se už takovým standardem, že na sociálních sítích politiků, stran a hnutí se může objevit prakticky cokoliv. A protože se blíží volby, tak se frekvence výskytu různých fám, polopravd a lží zvyšuje. Příkladem z poslední doby je příspěvek SPD Prahy 1, ve kterém Jiří Fořt vykládá nesmysly o následcích nehod ukrajinských aut v České republice. Na tento příspěvek jsme se zaměřili v dalším dílu Řetězáku.

Řetězák: A platit bude kdo? (55. díl)Video: Novinky

Článek

Fořtova videa sdílená facebookovým účtem „SPD Praha 1“ jsou většinou neskrývaně protiukrajinská, občas je střídají videa protivládní nebo protievropská. V jednom z posledních příspěvků se na konci května věnoval nehodám ukrajinských aut s ukrajinskou zelenou kartou. Tvrdí, že Česká kancelář pojistitelů (ČKP) v případě nehody platí následky a následně vymáhá škodu po ukrajinské pojišťovně.

Ano, pokud ukrajinská pojišťovna nemá v Česku zastoupení, škodu likviduje skutečně přímo Česká kancelář pojistitelů, která plnění vyúčtuje ukrajinské národní kanceláři. Fořt ale v další části videa tvrdí, že ukrajinské pojišťovny z 90 % neplní a nakonec celou nehodu zaplatí občan České republiky. Všechno ukončuje řečnickou otázkou o rovných pravidlech.

Foto: Facebook SPD Praha 1

Příspěvek SPD Praha 1 z facebookového profilu, příspěvek má tisíce sdílení.

Těžko říct, kde Fořt tuto informaci vzal, pravda to ale rozhodně není. Na zdroj jsme se tedy zeptali mluvčí hnutí Lenky Čejkové. Mluvčí pouze uvedla, že „se na tato témata nebudeme vyjadřovat“. Na doplňující otázku, která témata má na mysli, už neodpověděla.

Fořtovo tvrzení popřela i samotná Česká kancelář pojistitelů. „Je potřeba upozornit, že ukrajinské pojišťovny i ukrajinská národní kancelář bezproblémově dodržují mezinárodní pravidla a veškeré finanční závazky jsou řešeny okamžitě. Tedy k žádnému dopadu na české řidiče ani na Českou kancelář pojistitelů nedochází,“ uvedla ČKP v prohlášení.

Zelená karta je jediný mezinárodně v Evropě uznávaný doklad osvědčující existenci pojištění odpovědnosti za újmu vzniklou provozem vozidla. Ukrajina do zelenokaretního systému patří stejně jako Česká republika.

Pokud tak v Česku zaviní nehodu Ukrajinec s ukrajinským vozidlem, které nebude mít řádně pojištěno, může očekávat, že po něm bude ČKP škodu vymáhat. Poškozeného řidiče se to však nijak nedotkne, protože škodu zlikviduje právě ČKP.

Plošná pomoc ukončena před dvěma lety

Dávno pryč je plošná pomoc ČKP ukrajinským občanům, kterou se kancelář rozhodla nabídnout po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Platila po dobu šesti měsíců od překročení ukrajinských hranic. V té době ČKP nabídla bezplatné krytí škod, které způsobili nepojištění ukrajinští motoristé s  ohledem na to, že svými vozidly často prchali před válkou. Pomoc byla ukončena k 13. dubnu 2023.

Za tu dobu ČKP řešila 179 nepojištěných nehod, které se týkaly ukrajinských automobilů. Nevymáhané škody vůči poškozeným byly vyčísleny zhruba na 19 milionů korun.

Pro srovnání bylo ve stejném období celkově zaznamenáno 2 827 nepojištěných škod českých a zahraničních vozidel, za které závazek za stejné období vychází takřka na půl miliardy korun.

Jak navíc Novinkám řekl mluvčí ČKP Tomáš Pavlík, podíl ukrajinských aut na nepojištěných škodách je minimální. Od ledna do května letošního roku došlo podle dat ČKP k 819 nepojištěným nehodám, z toho 25 jich bylo ukrajinských, tedy 3,1 %.

„Z našich dat vyplývá, že podíl těchto ukrajinských vozidel na nepojištěných je zcela zanedbatelný,“ potvrdil Pavlík.

I když Fořt nedávno organizoval na pražské Kampě petici za svobodu slova, za ta vlastní se postavit nedokázal a na žádost o vysvětlení některých svých výroků do vydání dnešního dílu nereagoval.

Moderátorka Anežka Hněvkovská věnuje pozornost tématům, která se objevují v řetězových e-mailech a temných zákoutích internetu. Do dubna 2025 moderoval pořad Tony Havlík.

Nový díl vychází vždy před víkendem, kdy nejčastěji dochází k výměnám názorů v rámci celých rodin a generací. Argumenty jsou naservírované ve stručné a srozumitelné formě. V audiopodobě vychází také v podcastových aplikacích.

Databázi fact-checků, které se opírají o fakta z důvěryhodných nezávislých zdrojů, provozuje i společnost Seznam. Nejčastější dezinformace spolu s jejich vysvětlením najdete zde.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Výběr článků

Načítám