Hlavní obsah

Hlas Semira Gerchána slyšíte v televizi skoro každý den, aniž byste o tom věděli

8. 9. 2022, 4:00

Propůjčil svůj hlas Semiru Gerchánovi v sedmadvaceti řadách Kobry 11, mluví ale také ústy mimozemšťana Alzáka nebo šéfa springfieldské policie Clancyho Wigguma. Dalším hostem Richarda Wágnera v pořadu V českém znění je dabér Bohdan Tůma, který podle svých slov namluvil během čtyřicetileté kariéry více než 12 tisíc postav.

Hostem podcastu V českém znění byl Bohdan TůmaVideo: Novinky

 
Článek
V DNEŠNÍM DÍLE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE:
  • O Masce v dvojím znění (2:43 )
  • Zábavné historky z natáčení aneb Jak se Bohdan Tůma třeba učil korejsky (5:30 )
  • Role Bohdana Tůmy v písničce Tepláky (8:24)
  • Kdo je Roman Novotný a Leopold Kohák? (13:30)
  • Jedna věta hlasy mnoha postav (26:50)

Ne každý dabér je schopný namluvit hned několik postav v jednom seriálu tak, aby si toho divák ihned nevšiml. Pro „hlasového chameleona“ Bohdana Tůmu se však nejedná o ojedinělou záležitost. V seriálu Simpsonovi nejenže dabuje místního policejního šéfa, ale také Duffmana či opilce Barneyho. Více postav promlouvá v češtině jeho hlasem také v Městečku South Park.

Diváci ho mohou znát jako toho, jenž dabuje nejčastěji herce Jima Carreyho, Denzela Washingthona nebo Wesleyho Snipese a díky tomu není překvapením, když Bohdan Tůma říká, že denně nadabuje dvacet až třicet věcí. „Jsem schopný za den obsáhnout sedm studií, ale to končím v deset hodin večer. Ideální jsou dvě až tři studia denně,“ říká.

Nekývne však na každou nabídku, vždy prý záleží na aktuálním rozpoložení a také smlouvě, která je mu nabídnuta. U některých studií si totiž dává pozor i na takové detaily, jakými jsou zvukaři filmu.

Co je to podcast a proč mu neříkáte česky?
Podcasty jsou záznamy mluveného slova umístěné na internetu, kde si je může kdokoliv přehrát. Plusem podcastů oproti rádiovému vysílání je možnost poslechnout si oblíbený pořad kdykoliv a kdekoliv. Pokud jste zrovna na cestě do práce, na dovolené nebo nechcete večer strávit zíráním na televizi, stačí mít u sebe pouze mobilní telefon, v ideálním případě i sluchátka. Anglické slovo podcast pochází ze spojení slov iPod a broadcast, v češtině pro něj zatím není ustálený ekvivalent. Od loňského roku podcasty vydávají také Novinky.

Dabování jakého seriálu si Bohdan Tůma nyní užívá nejvíce, ale i to, zda pečuje o svůj hlas či tajemství pseudonymů Roman Novotný a Leopold Kohák, prozrazuje jeden z nejvýznamnějších českých dabérů Richardu Wágnerovi právě v novém díle Podcastu V českém znění.

Baví vás rozhovory s českými herci a dabéry? Chtěli byste před kamerou vidět některého z nich? Pak si napište o rozhovor e-mailem na adresu richard.wagner@novinky.cz a do předmětu uveďte „V českém znění“.

Rozhovory Richarda Wágnera se známými českými dabéry a herci, jejichž hlasy jsou známé někdy po celé generace. Nový díl vychází každý druhý čtvrtek na Novinkách, Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz.

Sledujte autora také na Instagramu.

Poslechněte si také naše další podcasty:

Reklama

Související témata:

Výběr článků