Článek
V Atlantském oceánu se letos v zimě pravidelně vytvářejí tlakové níže, které kvůli blokující tlakové výši nad severovýchodní Evropou postupují jen velmi pomalu. Jejich dopady jsou proto výraznější a déletrvající.
Nejvíce zasažené jsou Španělsko a Portugalsko, kde se opakovaně objevují silné deště, intenzivní sněžení, vichřice i vysoký příboj. Ani tento týden není výjimkou. Bouře Leo přinesla především přívalové srážky s mimořádně vysokými úhrny.
Podle španělských meteorologů spadlo například v obci Grazalema na jihu země téměř 400 milimetrů srážek během pouhých 16 hodin. To odpovídá zhruba celoročnímu úhrnu srážek v Madridu. Za posledních deset dní se zde celkově nahromadilo přibližně 1 300 litrů vody na metr čtvereční.
Hrozí přelití přehrad
Andaluské úřady označily povodně v obci Grazalema za katastrofální a nejhorší za posledních 60 let. Televizní záběry ukázaly vodu vytékající z elektrických zásuvek i dělníky, kteří do zdí vrtali otvory, aby umožnili odtok zaplavených prostor.
El agua💧 rezuma por todos los poros de Grazalema. Es una de las imágenes del día. El suelo es incapaz de absorber más y brota de cualquier lugar. Como si fuese una olla a presión. Los vecinos han tenido que abrir pequeños boquetes en tabiques y paredes para drenar #AquílaTierra pic.twitter.com/Ki0Sex1EHv
— Aquí la Tierra (@aquilatierratve) February 4, 2026
Podobně vážná je situace i v dalších částech regionu. Takto intenzivní přívaly vody by vedly ke zničujícím povodním i za běžných podmínek, avšak po týdnech vytrvalých dešťů je půda silně nasycená a riziko dalšího rozvodnění výrazně vzrostlo.
Podle agentury Reuters čelí v jižním Španělsku extrémnímu riziku vylití 14 řek a 10 přehrad. Portugalsko mezitím zvýšilo stupeň pohotovosti na nejvyšší úroveň nejméně do pátku a tamní úřady varovaly, že několik řek se nachází na hranici kritických stavů.
