Článek
Nad severoamerickým kontinentem se v těchto dnech prohlubuje tlaková níže, po jejíž přední straně do Spojených států a částí Kanady proudí mimořádně horký vzduch původem z Mexického zálivu.
V jižní Kanadě během úterního odpoledne rtuť teploměru vystoupí na tropické hodnoty přesahující 35 °C ve stínu. Předčasné léto ve středu od severu utne výrazná studená fronta. Na rozhraní vzduchových hmot se vytvoří silné bouřky a po přechodu fronty dorazí především extrémní teplotní zvrat.
Smutný teplotní rekord v Kanadě
Absolutně nejvyšší naměřená teplota v Kanadě padla 29. června 2021, kdy meteorologická stanice v malé obci Lytton v Britské Kolumbii naměřila hodnotu 49,6 °C. Den poté údolí zachvátil mohutný lesní požár, který takřka celou vesnici vymazal z mapy. Běsnění živlu si vyžádalo i dva lidské životy.
Z plavek rovnou do zimní bundy
V jihokanadském městě Winnipeg, které leží v podobné zeměpisné šířce jako Česká republika, se v tuto roční dobu průměrné odpolední maximum pohybuje okolo 18 °C. Již v pondělí zde teplota vystoupila na tropických 33,8 °C, čímž o jeden stupeň překonala rekord z roku 1958. Během úterý se očekávají maxima až ke 36 °C. Za studenou frontou se v zemi začne výrazně ochlazovat a v pátek odpoledne teploty již nepřesáhnou ani 5 °C.
Podle současných výstupů numerických modelů se v přílivu studeného vzduchu z polárních oblastí může v sobotu a neděli vyskytnout i sněžení. Napadnout může i několik centimetrů mokrého sněhu.
Texas rozpálený na 40 stupňů
Nad jihem Spojených států se v nejbližších dnech i týdnech usadí mohutná tlaková výše, ve které se vlivem sesedavých pohybů vzduchu bude nadále oteplovat. Přetrvávající anticyklóna navíc vyblokuje postup frontálních systémů a s nimi spojených srážek. Suché počasí tak zvýší riziko vzniku lesních požárů.
V jihozápadní části amerického Texasu meteorologové očekávají odpolední maxima často přesahující 40 °C. Od úmorného horka si lidé neodpočinou ani v nočních hodinách, jelikož i ranní minima se udrží okolo letních 25 °C.
Historické rekordy v ohrožení
Na mnoha místech meteorologové očekávají překonání historických rekordů. V hlavním městě Austin by podle Národní meteorologické služby ve středu teplota mohla atakovat hranici 40 °C. Je vysoce pravděpodobné, že některé měřicí stanice na jihozápadě státu zaznamenají i absolutní květnový rekord. Nejvyšší dosavadní květnová hodnota naměřená na území Texasu dne 24. 5. 2000 činí přesně 42,2 °C.
Odborníci navíc upozorňují, že lidské tělo není na takto extrémní teploty v květnu ještě připravené. Úřady obyvatelům doporučují omezit fyzickou práci a delší pobyt na přímém slunci v odpoledních hodinách. Lidem kromě úžehu a úpalu hrozí i celková dehydratace organismu. Některá města v důsledku extrémních teplot zřídila i dočasná chladicí centra.