Hlavní obsah

Na jaře budou k mání inteligentní vložky do bot, které vám i zatopí

1. 10. 2014, 7:42

Regulovat si pomocí chytrého telefonu teplotu uvnitř bot anebo měřit přesně na krok vzdálenost, kterou jste ušli - to vše a ještě víc umožní nové vložky do bot, které zkonstruoval jeden vynálezce z Nancy na východě Francie.

Foto: Profimedia.cz

Inteligentní vložky do bot by se měly dostat do prodeje už na jaře.

Článek

„Můžete ztratit mobil, ale boty ne!“ směje se inženýr Karim Oumnia, který se vývojem inteligentního zařízení pojmenovaného Digitsole zabýval dva roky.

„Chtěl jsem vytvořit něco spolehlivějšího, než je například náramek plnící podobné funkce. Tady vám kroky počítá podrážka s kontrolou pomocí aplikace na chytrém telefonu s využitím technologie Bluetooth,“ říká Oumnia, který umístil snímače do zadní části.

Tak například ti, kdo chodí běhat, získají přímo informace o překonané vzdálenosti, o rychlosti, o své pozici, o nadmořské výšce či o spálených kaloriích. Pouhým ťuknutím na mobil si budou moci regulovat teplotu až do 40 stupňů Celsia pomocí termostatu zahřívajícího podrážku, dodává agentura AFP.

Foto: Profimedia.cz

Bývá vám zima na nohy? To za vás moderní vložky do bot zvládnou vyřešit.

„Je to velmi složitá technologie, kterou výrobci obuvi nezvládají,“ prohlašuje pyšně Oumnia. Jeho podrážky dokážou hřát sedm hodin, tři hodiny se ale přes USB musejí nabíjet. Podrážka je vyrobena z polyuretanu, neoprenu a poronu, je v ní umístěna elektronická karta vyrobená v Grenoblu a odpor je uložen pod chodidlem. „Přizpůsobí se všem botám,“ slibuje její vynálezce.

Na trhu už na jaře?

Se svým týmem čítajícím tucet pracovníků objíždí Oumnia již několik týdnů podnikatelské kruhy všude ve světě a snaží se probudit v nich zájem o svůj vynález. Podnikatel, který nechce prodat svou technologii, ale hodlá si nad ní ponechat kontrolu prostřednictvím licencí, předpokládá, že boty Digitsole budou k mání počátkem příštího roku na internetu a na jaře přijdou do obchodů.

Ti nejvíce netrpěliví by možná mohli mít novinku už pod stromečkem: umístění produktu na internet na stránky crowdfundingu (získávání peněz formou sbírky na určitý projekt) překonalo očekávání: během pěti dní se získalo 40 000 dolarů (854 000 Kč), zatímco Oumnia předpokládal, že se mu takovou částku podaří sehnat za osm týdnů.

„Je to dobré znamení. Svět se mění: boty i šaty budou stále inteligentnější. Experti předpovídají, že do pěti až deseti let bude takových už deset procent bot. V této chvíli jsme jediní na světě, kdo takový produkt vyrábí, poněvadž jsem si nechal technologii patentovat. Máme velký předstih a nápady, jak si ho udržet,“ říká Oumnia. Již přemýšlí o tom, že podrážky ještě vybaví snímači, které budou měřit PH pokožku nohou, nebo systémem GPS.

„Možnosti využití inteligentní obuvi se neomezují na sportovce, jsou tu pro všechny: například pro staré lidi, kteří necítí dehydrataci, motorkáře a podobně,“ vypočítává Oumnia.

Reklama

Související témata:

Související články

Navigační boty budou stát 3200 Kč

11. 8. 2014, 14:25

Společnost Ducere Technologies odstartovala první kolo předobjednávek na nové chytré boty, které dokážou majiteli ukázat správnou cestu. Zájemci za ně zaplatí...

Výběr článků