Hlavní obsah

Když koníček přeroste v živnost. Český hodinář dostává unikátní zakázky

31. 12. 2020, 7:06
Novinky, ČTK, nčs

Ivan Kopecký se dlouhá léta zabývá opravami starožitných hodin. Opravuje, restauruje, čistí a seřizuje všechny typy mechanických hodin, včetně věžních, ale i hrací stroje. Původně koníček mu oficiálně přerostl v živnost v roce 1990. Jak řekl muž z Daňkovic na Žďársku, od té doby mu prošlo rukama několik tisíc hodin. Zájemců je pořád hodně.

Foto: Pavlíček Luboš , ČTK

Opravy pendlovek jsou jeho celoživotním koníčkem i profesí.

Článek

„Řeknu, ozvěte se za rok. A když se ten člověk opravdu ozve, tak už ho tedy neodmítnu,” řekl Kopecký. Od začátku 90. let si zapsal okolo 1800 adres zákazníků, málokdy prý donesou jen jedny hodiny, v průměru spíš dvoje troje. Do dílny dostává hodiny vyrobené od druhé poloviny 19. století, převažují nástěnné.

„Můj zákazník je člověk, který řekne: Já mám hodiny po dědečkovi a byl bych rád, kdyby šly. Je to pro něj srdeční záležitost,” uvedl. Kopecký si pro hodiny jezdí a opravené je zákazníkům zase přiveze a na místě vyzkouší. Ze zkušenosti ví, že někdy může mít na chod hodin dopad třeba i to, jak jsou zavěšené.

Českému hodináři se povedl fantastický úspěch

Hodiny začaly Kopeckého zajímat už v mládí. Na půdě u tety našel selské hodiny a začal se v nich vrtat. „Zalíbilo se mi to. Tak jsem si říkal, všichni něco sbírají, tak já budu sbírat hodiny,” zavzpomínal. Tehdy bydlel v Jihlavě v činžáku.

Podotkl, že kdyby vyrůstal na vesnici a měl víc prostoru, možná by dneska opravoval veterány. Hodinářem se přesto nestal, protože mu táta řekl, že by byl zavřený v krámku a měl malý plat, léta pak pracoval ve strojírenství.

Foto: Pavlíček Luboš , ČTK

Z koníčku se stala obživa.

Až po sametové revoluci si dal Kopecký do místních novin inzerát, že opraví starožitné hodiny. „A mně se na ten první inzerát přihlásilo asi 40 lidí, což mě dost překvapilo,” řekl.

Výjimečné zakázky

Když se brzy nato musel rozhodnout, jestli zůstane ve žďárské továrně Žďas, nebo se naplno dá na opravy hodin, řekl si, že by si vyčítal, že to ani nezkusil. Neopravoval pak jen pendlovky a jiné hodiny z domácností, dostal se i k výjimečným zakázkám a začal se zabývat věžními hodinami. V principu podle něj mají stejný stroj jako ty selské. „Jen na to nepotřebuju lupu,” zasmál se.

Kvůli údržbě věžních hodin jezdí Kopecký pravidelně do Znojma, Telče nebo na brněnský hrad Veveří. „Rožnovské hodiny smutně bijů, já jsem jim dělal generálku, je to nějakých sedm osm let,” poznamenal.

Za unikátní záležitost považuje například práci na orloji Vilibalda Růžičky v Uherském Brodě, pro Technické muzeum v Brně dělal zakázky týkající se věžních či hracích strojů.

Reklama

Výběr článků