Hlavní obsah

Francouzští vědci vyšlechtili vinnou révu, která se obejde takřka bez pesticidů

16. 8. 2018, 9:22

Francouzští vědci vyšlechtili čtyři revoluční odrůdy vinné révy, které jsou odolné proti plísním, a tím pádem nevyžadují téměř žádnou aplikaci pesticidů. Vína z těchto odrůd by měla být i levnější. Podle kritiků budou ale postrádat osobitost, která je pro tento nápoj nezbytná, píše server Telegraph.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Ilustrační foto

Článek

Na první pohled vypadají odrůdy vinné révy s názvy Araban, Floreal, Voltis a Vidoc jako každé jiné.

Jedná se však o chlouby francouzského institutu National Institute of Agronomic Research (Inra), které spatřily světlo světa v laboratoři v rámci programu s názvem Resdur.

Revoluční jsou v tom ohledu, že by podle svých tvůrců měly být „trvale odolné“ proti největším nepřátelům vinařů - plísním. Vytvořeny byly křížením evropských odrůd s odrůdami americkými a asijskými.

Šéf projektu Didier Merdinoglu tvrdí, že tyto odrůdy umožní vinařům omezit používání pesticidů o 80 až 90 procent, což by mělo být kromě zdravotních přínosů také finanční úlevou pro vinaře a velkým přínosem pro životní prostředí.

Víno z těchto odrůd by se mělo začít prodávat v roce 2020. S ohledem na očekávanou nízkou cenu by tak mělo konkurovat levným vínům ze Španělska.

Je to jako křížení člověka s opicí, tvrdí kritici

Projekt má však řadu kritiků, kteří tvrdí, že víno z révy, která „se zrodila” v laboratoři, bude postrádat významnou chuť a osobitost.

„Odrůdy vinné révy byly v Evropě šlechtěny mnichy několik století, aby vyhovovaly místní půdě. Jedná se o skvělé dědictví,” vysvětluje vinař, vědec a degustátor Thomas Dormegnies z francouzského Vendée.

„Tohle (program institutu Inra) je jako křížení člověka s opicí: je to technicky možné, ale je to proti přírodě,“ dodává rozhněvaně jedním dechem.

Reklama

Související témata:

Výběr článků