Hlavní obsah

Čeští parkouristé předvádějí triky, při nichž tuhne krev v žilách

14. 6. 2014, 8:00 – Praha

Adrenalinový sport „parkour“ je u nás na scéně poměrně krátkou dobu. Přišel k nám z Francie a v České republice je teprve v plenkách. Parkour je o skocích, pohybech, rozvoji těla a mysli. My jsme se setkali s pražskou profesionální partou In Motion, která nám na tréninku doslova vyrazila dech.

Pořádná dávka adrenalinu. Parkouristé se dokonale prohánějí vzduchemVideo: Novinky

 
Článek

Pražská skupinka mladých a talentovaných nadšenců In Motion společně trénuje už přes tři roky. Během té doby se kluci stále více zdokonalují.

„My jsme s klukama společně trénovali už dávno předtím, potkávali jsme se v parku a chodili jsme spolu ven. A pak jsme si řekli, že uděláme skupinu a povýšíme to na vyšší level,“ říká Tomáš Dohnal.

Když se člověk začne věnovat parkouru, je dobré mít už nějakou sportovní průpravu předtím. Ta se totiž nikdy neztratí a naopak se stane ideálním odrazovým můstkem. S parkourem lze však začít v jakémkoliv věku i bez převratných sportovních zkušeností.

Před každým tréninkem je velice důležité se dobře a správně protáhnout, poté člověk může začít se skoky a dalšími triky. Přestože parkour patří spíše do undergroundových sportů, nemá, co se týče prvků, žádné omezení či hranici. Kluci se tak mají možnost neustále zdokonalovat a rozvíjet.

Foto: In Motion Team

Parkouristé

„Člověk by měl být všeobecně všestranný. Měl by zvládnout každou překážku, a o to se snažíme i my. Stále překonáváme své hranice a to je vlastně základní myšlenka celého parkouru,“ vysvětluje Jan Pospíšil.

Parkour je po fyzické stránce hodně náročným sportem. Právě proto vyžaduje hodiny tréninku a především trpělivost. Naprostým základem je získat nejprve dobrou kondici. Důležitou součástí tréninku je také posilování. Poté můžete začít se složitější technikou.

Kondice je samozřejmostí 

„Úplně nejtěžší je ze začátku získat kondici a fyzickou přípravu, aby ty skoky člověk mohl vůbec zvládnout. Je dobré začít s menšími skoky a postupně přidávat a dopracovat se k těm vyšším a náročnějším,“ nastínil Pavel Cibulka.

„Když s tímto sportem začínáte, vůbec si nedovedete představit, co všechno můžete dokázat třeba po roce či dvou. Vidět ty pokroky každého z nás či ostatních, to je pak velká radost,” dodává nadšeně Tomáš Dohnal.

Počet parkouristů neboli traceurů se v České republice v posledních letech obrovsky zvyšuje. Jen v hlavním městě trénuje zhruba 600 lidí. V celém Česku by jich mohla být odhadem tisícovka i více. Jisté je, že se tato komunita neustále rozrůstá.

Foto: In Motion Team

Parkouristé

Nejlepší parkouristé a freerunneři se scházejí na jedné z nejprestižnějších akcí světa Red Bull Art Of Motion. Nejedná se však o soutěž, spíše o individuální exhibice a show.

Není to jen sport, ale životní styl 

Parkour není pouze sport, je to životní styl a nátura. Kluci už si prakticky nedovedou představit, že by se měli věnovat něčemu jinému.

„Já jsem byl vždycky dost plachý člověk, teď si víc věřím a mám daleko více sebedůvěry,“ popisuje Jan Pospíšil.

„Mně dává parkour sebedůvěru a blahodárný fyzický účinky,“ říká Tom Fortn.

„Je tady úžasná komunita a lidi jsou hodně přátelští. Člověk do toho může dát úplně cokoliv, není tady žádná hranice,“ dodává Pavel Cibulka.

„Miluju ten pocit, když běžím a skáču, nic jiného pro mě neexistuje. Je to pro mě takový druh meditace,“ směje se Tomáš Dohnal.

Parkour může dělat úplně kdokoliv bez omezení věku a místa, jde především o to překonat sám sebe.

Reklama

Výběr článků