Článek
Mnoho žen s přibývajícím věkem ztrácí zájem o sex. Většinou to není tak, že by ho nechtěly, nepotřebovaly nebo po něm netoužily. Mají obavy z průvodních jevů perimenopauzy a následné menopauzy.
Na základě výsledků nové studie, zveřejněné v online magazínu Společnosti pro menopauzu, by jim přitom pravidelný sex mohl vrátit chuť do intimního života. Sexuální aktivita totiž může omezit bolest, podráždění a suchost vulvy, tedy právě ty důvody, které ženy vedou k omezení frekvence sexu, některé se ho dokonce zcela vzdávají.
Nedostatek estrogenu během menopauzy a po ní může zkrátit očekávanou délku života žen a zhoršit kvalitu jejich života skrze potíže postihující vaginální sliznici, močový trakt a sexuální funkce. Souhrnně jsou tyto symptomy označovány jako genitourinární syndrom menopauzy (GSM).
Intenzita orgasmu a uspokojení s věkem neklesají
Studie se zúčastnilo přes 900 žen ve věku 40 až 79 let. Vědci zkoumali souvislost mezi pravidelností sexuálního života a problematickými symptomy menopauzy souvisejícími s pohlavním stykem. V menopauze při něm ženy běžně čelí problémům jako jsou svědění, pálení, bolest, snížené zvlhčení a změny vzhledu kůže.
Účastnicím studie položili devatenáct otázek týkajících se ženské sexuální funkce v šesti oblastech. Odborníkům se podařilo potvrdit, že podíl žen s pravidelnou sexuální aktivitou s věkem významně klesá. Zároveň zaznamenali významné snížení sexuální touhy, vzrušivosti a lubrikace. Skóre pro orgasmus a uspokojení se s věkem nezměnilo. Účastnice s pravidelným sexuálním životem dosahují orgasmu stejně snadno a se srovnatelným uspokojením jako v mladším věku.
Na nepohodlí při sexu existuje řešení
„Z výsledků studie vyplývá, že se některé sexuální funkce a symptomy s věkem mění, ale u žen, které dodržují v sexuálním životě pravidelnost, mohou být funkce zachovány. Současně jsou u nich méně časté a méně výrazné projevy GSM,“ uvedla gynekoložka Monica Christmasová ze Společnosti pro menopauzu.
„Naše zjištění ukazují, jak moc je důležitá diagnostika a léčba GSM. Pouze 2,9 % účastnic uvedlo, že užívají hormonální terapii. Pomoci může lokální nízkodávková vaginální estrogenová terapie (ve formě tablet, mastí nebo čípků, pozn. red.). Je bezpečná a při zmírňování obtěžujících vaginálních symptomů, které přispívají k vyhýbání se pohlavnímu styku, vysoce účinná,“ doporučuje gynekoložka a specialistka na porodnictví a menopauzu.