Hlavní obsah

Dvě lekce pro manželství, které se musíte naučit, aby váš vztah byl skvělý

5:01
5:01

Poslechněte si tento článek

Mnoho párů vstupuje do manželství s přesvědčením, že láska jejich vztah udrží navěky. Že vše bude zalité sluncem a navždy jedinečné. Jenže málokdo ví, že láska, i když je nezbytná pro uzavření manželství, není štítem proti konfliktům, zklamáním nebo složitostem dlouhodobého závazku. Celý váš život nebude po svatebním dni zalitý sluncem, happyend si musíte pořádně vydřít. Jste na to připraveni?

Foto: Profimedia.cz

Fungování vztahu je o pohodlnosti aktérů.

Článek

„Jak se liší prosperující manželství od těch, kterým se nedaří? Není to tak, že jeden vztah by měl štěstí a jiný smůlu. Fungování vztahu je o pohodlnosti aktérů. Zda se rozhodnou prát se se složitými situacemi v životě společně, nebo se jimi nechají odcizit. Právě přijetí společných těžkostí a snaha řešit je může vést k hlubšímu spojení a trvalému štěstí,“ vysvětluje psycholog Mark Travers.

Co byste si tedy měli o vašem vztahu především uvědomit? A přijmout toto tvrzení jako fakt?

1. Váš partner vás nedoplňuje – a není to jeho úkolem

Odborník vysvětluje, že se jedná pouze o romantizovanou představu, že partner, by měl být vaším vším: nejlepším přítelem, psychologem, rádcem, jediným zdrojem emocionální podpory a pohodlí.

„Spoléhat se na jednu osobu, která by měla pokrýt všechny emocionální potřeby, není jen nereálné; může to být ve skutečnosti škodlivé pro vaši pohodu. Stejně jako byste asi nechtěli, aby jeden člověk byl vaším lékařem, terapeutem a finančním poradcem najednou, je naivní očekávat, že váš partner bude splňovat každou emocionální potřebu. To vede k napětí, zklamání a zášti v manželství,“ upozorňuje Mark Travers.

Prosperující manželství je takové, kde se oba partneři navzájem podporují a zároveň si udržují vlastní identitu a emocionální nezávislost. Jde o jemnou rovnováhu, kterou ne každý zvládne udržovat v dlouhodobém vztahu.

Co s tím?

  • Kultivujte přátelství a rodinné vazby. Různé vztahy slouží různým emocionálním potřebám. Přítel vám může pomoci zbavit se pracovního stresu, sourozenec nabídne upřímné rady, mentor poskytne hluboký vhled do problému. Různorodý podpůrný systém tak brání vašemu manželství, aby muselo unést víc emocionální váhy, než by mělo. A než zvládne.
  • Mějte vlastní zájmy a cíle. Jakmile se vzdáte po svatbě svých koníčků a chcete dělat vše jen společně s partnerem, o hodně se připravujete. Začnete se nudit a nerostete. Najděte si čas, který budete trávit bez partnera, do vztahu vnesete novou perspektivu a energii. Takto zvýšíte emocionální kompatibilitu a vzájemnou přitažlivost.
  • Převezměte odpovědnost za vlastní emoční stabilitu. Váš partner vás může podpořit, ale nemůže být zodpovědný za to, jak fungují vaše emoce. Rozvíjejte se bez ohledu na to, jestli vás váš partner ujišťuje, že vše děláte skvěle. Je to hezké slyšet, pro váš růst by to ale nemělo být stěžejní.

Jak dodává odborník: „Silná a spokojená manželství jsou postavená na dvou jedincích, kteří navzájem respektují vlastní nezávislost, chápou své potřeby a umí se podporovat. Váš partner je součástí vašeho světa, ne jeho středobodem.“

2. Váš partner vám ublížil – nevracejte mu to

Jakkoliv dlouho vaše manželství trvá, bez ohledu na to, kolik lásky mezi vámi existuje, stejně nastane okamžik, kdy si navzájem ublížíte. Ne proto, že by to jednomu z vás bylo jedno, ale proto, že je to lidské.

„Špatné je oplácet bolest bolestí. Trvalé vztahy jsou postaveny na konstruktivním řešení konfliktů, emocionální nápravě a hlubokém pochopení toho, jak se láska vyvíjí v průběhu času. Pokud ve vašem vztahu nastane krize, nestavte si doma zákopy a bojiště, snažte se spíš opravovat to, co bylo poškozeno,“ doporučuje psycholog.

Jak na to?

  • Mluvte o problémech. Vždy se k sobě chovejte uctivě, neosočujte se navzájem a nevytahujte kostlivce ze skříně. Vyhýbejte se během debat kritice a touze, aby váš protějšek uznal vinu. On si ji uvědomuje, slova jsou zbytečná, jen v tomto případě bolestivá a ponižující.
  • Naslouchejte si. Opravdu vnímejte, co vám partner říká. Tak pochopíte, proč ke krizi ve vztahu došlo. Nesnažte se dostat ho do defenzivy. Z této pozice dojde k rozdmýchání dalších konfliktů.
  • Zkuste situaci napravit: Nejlepším pomocníkem je humor, i když to může být někdy těžké. Dejte partnerovi, který chyboval, najevo náklonnost, uznejte jeho pocity, snažte se snížit napětí ve vztahu.

Každý bolestný prožitek potřebuje dlouhý čas na zhojení. Nenechte do své mysli zakořenit zášť, láska mezi vámi se může prohloubit i po konfliktu.

„Pochopte, že láska se vyvíjí ve fázích. Není statická; vyvíjí se a páry, které to chápou, mohou zvládat bolest s větší trpělivostí a delší perspektivou,“ dodává odborník.

Manželství, pokud má vydržet, vyžaduje ochotu pracovat na opravách prožívaných krizí. Pokud očekáváte vztah, kdy ke konfliktu a rozporům nikdy nedojde, strávíte život v pocitu ublíženosti. S pocitem, že máte smůlu a stále se vám nedaří najít dokonalého partnera pro život. Toho ale nenajdete, protože zkrátka neexistuje.

Jedinou cestou ke šťastnému manželství je pochopení, že se na něm musí celoživotně pracovat, že to může být mnohdy bolestivý proces, ale ve finále ta snaha zkrátka stojí za to.

Výběr článků

Načítám