Článek
„Psi sice mají smysl pro čas, ale jiný než lidé. V čase se orientují prostřednictvím změn ve svém těle, pozorováním slábnutí pachových stop, které potřebují pro svůj klid,“ vysvětluje odbornice na psí výcvik Erika Lessa.
V překladu to znamená, že se sice postaví každý den ve stejnou dobu k misce, ale ne proto, že je pět večer, nýbrž proto, že je trápí prázdný žaludek. Ze stejného důvodu se posadí za dveře a čekají na pána. Netuší, že se tak děje denně ve stejnou hodinu, jim zkrátka chybí pachová stopa majitele, jeho hlas, zábava, podrbání na bříšku.
„Psi vnímají čas jako nepřetržitý sled událostí, které se opakují. Rozpoznají tmu a světlo a také zaznamenávají změny v hladinách hormonů a jejich tělo sleduje a vyhodnocuje i další faktory,“ vysvětluje odbornice.
Psi mají také emocionální a pachovou paměť. Podle studie disponují epizodickou pamětí, což znamená, že si zvládnou vybavit chování naučené prostřednictvím výchovného protokolu a jím se řídí i v budoucnu.
S orientací v čase jim pomáhá i čich. „Když jste doma, vaše vůně je v prostoru nejsilnější. Poté, co odejdete, začne v průběhu dne slábnout, a v okamžiku, kdy přijdete domů, prostor opět „ovoníte“. Pes tedy dokáže detekovat, kdy je vaše vůně v bytě slabá tak, jako byla v předchozích dnech, když jste následně dorazili, a díky tomu tuší, že se na vás může každým okamžikem těšit,“ komentuje odbornice chování psů. „Navíc platí, že pes vás díky svému skvělému čichu cítí daleko dříve, než když stojíte za dveřmi,“ dodává.
Člen smečky
Psi mají tedy přirozené instinktivní povědomí o čase, a jelikož žijí v souladu s aktivitami své smečky, tedy rodiny, ovlivňují její chod, stejně jako členové rodiny mohou změnit vnímání času domestikovaných zvířat. Mnoho psů například nemůže spát, dokud se jejich lidé neuvelebí ke spánku. Teprve pak jim končí hlídací služba. Nemají také rádi víkendové čekání na snídani, které jim signalizuje, že je něco špatně. Pes neví, nemůže pochopit, že si chcete přispat, potřebuje pro svou spokojenost stereotyp, se kterým se sžil v průběhu předchozích dní.
„Třebaže se nemusí jednat o zásadní problém pro vašeho mazlíčka, mějte na paměti, že pokud máte psa úzkostného, může v něm změna vašeho stereotypu, která dopadá i na něj, vyvolat strach a zmatek, což vede k dalším problémům,“ upozorňuje odbornice.
Když odjedete na týden pryč
Psi nemají ani povědomí o tom, kolik konkrétních hodin, dnů či let uplynulo. Krátkou časovou osu si pes hlídá a sleduje silou zápachu. S dlouhodobou pamětí ale pracuje jinak. „Jakmile se vrátíte domů z týdenní dovolené, spustíte čichovou paměť psa, tedy i nadšení, že jste se mu vrátili. I když vaše vůně z bytu i jeho paměti téměř vyvanula,“ objasňuje expertka.
Psi mají tendenci soustředit se na aktuální okamžik, takže vnímají, jestli vedle nich jste, nebo ne. Proč vás ale psi vítají víc nadšeně po návratu z dovolené? „Je to proto, že když jste pryč hodinu či den, tak vaše vůně v psím prostoru nestihla zcela vyvanout. Takže se pes cítí stále bezpečně, což po týdnu odloučení neplatí. O to více vás pak vítá. Jak již bylo zmíněno, zvířata vnímají časovou posloupnost v jiném tempu, a to na základě metabolismu. Lidských 60 minut pro ně ve skutečnosti trvá asi 75 minut,“ přepočítává odbornice.
Myslete na to, až budete chtít měnit své plány, zdržet se na skleničce nebo cokoliv jiného. Váš pes se totiž zatím nejspíš zcela zbytečně trápí obavami, kam jste mu zmizeli. A vaše ranní omluva, že dnes dorazíte později, to nezachrání. Tu si pes přepočítat do svého vnímání světa a času neumí.