Článek
„Tato tradice pochází z antického Řecka a během nadvlády Osmanské říše byla pro místní obyvatele jedinou příležitostí, jak symbolicky vzdorovat okupantům,“ uvedl pro agenturu Reuters prezident místního zápasnického klubu Konstantin Koukoutzelis.
„Jedná se o zápas ve volném stylu, ale s tím rozdílem, že zápasníci používají olej a krátké kožené kalhoty zvané krispet, což výrazně ztěžuje úchop a klade vyšší nároky na fyzickou odolnost. Zápas navíc trvá téměř půl hodiny, což je déle než u běžných zápasů,“ doplnil prezident klubu s tím, že čím víc oleje zápasník na svém těle má, tím větší má pochopitelně výhodu.
Mezi letošními účastníky byl i šestadvacetiletý Ioannis Liolis, který ve vesnici vyrůstal a zápasy dlouhá léta sledoval.
„Narodil jsem se tady a vždycky se mi akce líbila. Nakonec jsem si řekl, že to musím zkusit také,“ svěřil se. Podle něj hlavní obtíž spočívá právě v oleji, který klouže po těle a nedovoluje snadné uchopení soupeře. „Chytit ho lze jen na kožených kalhotách,“ upřesnil.

Tradice pochází z antického Řecka.
Cílem je přitlačit soupeře zády k zemi
Zápasníci však nejsou pouze místní, do vesnice míří i sportovci ze zahraničí, například Fati Vejseli - profesionální zápasník ze Severní Makedonie. Ten se v národním týmu věnuje zápasení ve volném stylu a do Řecka přijel už potřetí.
„Na první pohled to nevypadá tak odlišně, ale při samotném zápase je taktika úplně jiná. Je to opravdu jiné sportovní odvětví,“ sdělil Vejseli, který dva z řeckých turnajů dokonce vyhrál.
Olejový zápas ve vesnici Sohos se koná každý rok na svátek Dvanácti apoštolů podle pravoslavného kalendáře. Zápasníci musí vydržet půl hodiny a vítězí ten, kdo dokáže přitlačit soupeře zády k zemi.