Článek
Témata dnešního dílu:
- Jaká forma akné může napadat i klouby? (5:39)
- Jaká je účinná léčba? (10:15)
- Kdy nastupuje biologická léčba? (14:38)
- Olejíčky ano, nebo ne? (19:29)
„Akné je neinfekční zánětlivé onemocnění. My v obličeji, prakticky na celém těle, máme mazové žlázy. A vzhledem k tomu, že dochází ke zvýšené tvorbě mazu, dochází také k ucpání pórů, což je ideální prostředí pro bakterie, které se mohou množit. Následně dochází ke vzniku zánětu,“ vysvětluje v úvodu podcastu dermatoložka Lucie Jarešová.
Akné trpí dívky i chlapci a v pubertě se s nějakou formou akné setká 80 až 90 procent dospívajících. Vznik ovlivňuje genetická predispozice nebo také typ pleti. Lidé s mastnější pletí mají obecně větší sklony k tvorbě akné. Roli také hrají hormony a hormonální změny, které nastávají jak v dospívání, tak v dospělosti. I proto se až u 20 procent lidí akné vyskytuje i v dospělosti. Ovlivňuje ho také životní styl, strava a stres.
„Dělali jsme průzkum a asi u 10 procent dotazovaných vyšlo, že jim stav pleti zhoršuje sladké, čokoláda, u někoho paštiky. Je to hrozně individuální. Někteří pacienti mohou sníst několik tabulek čokolády a nic se jim nestane, takže je opravdu potřeba si to spíš vypozorovat, pozor na doplňky s vitamínem B12,“ upozorňuje Jarešová.
Akné není pouze estetický problém, ale zánětlivé onemocnění, které může být velmi bolestivé. Pokud si rodič všimne, že pleť dospívajícího se zhoršuje, je vhodné vyhledat pomoc odborníka. Pomoc dermatologa během dospívání vyhledala i Adriana.
„S akné jsem se začala seznamovat okolo šesté třídy na základní škole, kde už začaly být mírné projevy a pak jsem to řešila hodně s mamkou. Chodila jsem na kožní, kde jsme začali o tu pleť pečovat a byly mi doporučeny nějaké kosmetické přípravky,“ vzpomíná na dospívání s akné Adriana.
Akné může dospívajícím způsobit nejen šrámy na těle, ale i na duši. Ovlivňuje sebevědomí a může vést až k vyčlenění z kolektivu. „Ono se to postupem věku zhoršovalo. Prostě jsem cítila, že je to tam, že to je vidět. Viděla jsem, jak na mě někteří lidé koukají, že si prohlížejí můj obličej, ale zároveň o tom nikdo nechtěl otevřeně mluvit,“ říká Adriana.

Dermatoložka a místopředsedkyně výboru České dermatovenerologické společnosti pro ambulantní segment Lucie Jarešová (vpravo) a její pacientka Adriana.
Na babské rady zapomeňte
Babským radám a domácí léčbě je lepší se vyhnout a spíše vyhledat odbornou pomoc. „Setkala jsem se s tím, že pacient byl vysušován lokální léčbou, tak maminka nastříhala záclonu, na to mu dala vazelínu a zase to promašťovala, takže jsme se ocitli v bludném kruhu,“ upozorňuje dermatoložka.
Akné se dá léčit pomocí lokálních antibiotik, která začnou fungovat zhruba za pět až šest týdnů. Účinným lékem, který se při léčbě používá, je isotretinoin. První výsledky je možné vidět zhruba za tři měsíce, a protože lék vysušuje pokožku, je důležité mít dostatečný pitný režim a pleť hydratovat mastičkami.
„Už po třech měsících tam byly první výsledky, že se ty pupínky začaly méně tvořit. Když už se nějaké vytvořily, tak byly menší, a hlavně jsem cítila, že se pleť vysušovala,“ popisuje průběh léčby Adriana. Když léky zaberou, postupně se vysadí, to ale neznamená, že by pacienti měli péči o pleť zanedbávat, spíše naopak.
Více o tom, jaké druhy akné existují, jak probíhá léčba akné pomocí moderní biologické léčby a na co se používají lasery, se dozvíte v dnešní epizodě, kterou si můžete přehrát v úvodu článku nebo podcastových aplikacích.
Moderátorka Kristýna Léblová a kapacity z medicínského prostředí. Neklepat vychází každý druhý čtvrtek.
Odebírejte podcast také na Spotify, Apple Podcastech či platformě Podcasty.cz a zapněte si upozornění na nové díly.
Poslechněte si také naše další podcasty: