Hlavní obsah

Zemřela spisovatelka Sue Townsendová

11. 4. 2014, 6:49 – Londýn • Aktualizováno 11. 4. 2014, 11:33

Britská humoristická spisovatelka Sue Townsendová, kterou proslavily hlavně fiktivní deníky Adriana Molea, zemřela ve věku 68 let. BBC to potvrdil syn známé autorky. Podle jeho slov zemřela ve čtvrtek doma v anglickém Leicesteru po krátké nemoci. Nedávno utrpěla mrtvici.

Foto: Profimedia.cz

Sue Townsendová na archivním snímku

Článek

Townsendová rozesmála svými kousavými satirickými prózami z britského každodenního života i politiky milióny čtenářů. Miliónových nákladů dosáhla s knihami o Adrianu Moleovi. Tajný deník Adriana Molea, fiktivní zápisky 13letého chlapce, vyšel poprvé v roce 1982 a stal se bestsellerem.

Po úspěchu knihy Townsendová napsala dalších sedm pokračování, která nepraktického podivína provázejí až do dospělosti a středních let. Díla vyšla i v češtině včetně posledního, osmého, s názvem Adrian Mole - léta prostoty.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Townsendová se narodila 2. dubna 1946 ve středoanglickém Leicesteru, odešla v patnácti letech ze školy bez jakékoliv kvalifikace, v osmnácti se vdala a ve 23 letech už zase jako matka samoživitelka vychovávala tři děti.

Celkem budoucí spisovatelka vychovala čtyři děti, pracovala střídavě v továrnách, obchodech a garážích. Plných 20 let byla ženou v domácnosti a psala do šuplíku: "Nemůžu říct, že by mě to tak uspokojovalo, ale smířila jsem se s tím, že to tak bude. Nesnesla jsem představu, že by někdo mé dílo četl," tvrdila později.

Británie bez královny

Fenomenální úspěch příběhů o poďobaném teenagerovi a jeho lásce Pandoře ale z Townsendové v 80. letech udělal slavnou a bohatou autorku.

O pozdvižení se Townsendová - známá kritička monarchie - postarala románem Královna a já (1992), v němž líčí satirický obraz britské královské rodiny, která se po zrušení monarchie musí začít starat sama o sebe. Fiktivní královna Alžběta II. v tomto příběhu tráví stáří v levném nájemním bytě.

Autorka trpěla silnou cukrovkou, kvůli níž v roce 2001 oslepla. V roce 2009 prodělala transplantaci ledviny. Přesto ale nepřestala psát - s pomocí rodiny dokončila nejen poslední díly Adriana Molea, ale například také román Královna Kamila (2006), další dílo, v němž satiricky kritizuje monarchii.

Reklama

Výběr článků