Hlavní obsah

Zemřela fotografka Eva Fuková

25. 11. 2015, 15:55

Ve věku 88 let ve středu zemřela česká fotografka Eva Fuková, uvedla Míla Dubská, ředitelka pražské galerie Leica, kde měla autorka před dvěma lety retrospektivní výstavu. Svým dílem a jeho významem patřila Fuková podle odborníků mezi zakladatelské a průkopnické osobnosti české fotografie.

Foto: ČTK

Eva Fuková

Článek

Fotografka narozená v roce 1927 se po druhé světové válce jako jediná žena prosadila do uměleckého kruhu kolem Jiřího Koláře a spolu s dalšími se navzdory politickým represím podílela na vydávání vlastního samizdatového časopisu Magáč, v němž zveřejňovala své fotografie. V roce 1967 kvůli umělecké nesvobodě emigrovala s manželem, výtvarníkem Vladimírem Fukou do USA.

„Nad kolébkou Evy Fukové se přely dvě sudičky. Sudička s paletou a štětcem a sudička moderní, která přinášela fotoaparát. Dnes je (Eva Fuková) již bez diskusí legendární a průkopnickou osobností české fotografie,” řekl o práci Fukové kurátor zmíněné výstavy Aleš Kisil. Připomněl, že autorka soustavně fotografovala od roku 1951. Tehdy se spolu s manželem přátelili s Jiřím Kolářem, Zdeňkem Urbánkem, Janem Hančem, Emanuelem Fryntou či Kamilem Lhotákem – za což si vysloužili neúnavnou pozornost tajné policie a Fuková své fotografie nemohla publikovat.

Po několika letech se směly objevit alespoň v časopisech, později, když ji kritika začala označovat za nejvýraznější osobnost nové fotografie, mohla i vystavovat. V roce 1967 emigrovala. Stále fotografovala, restaurovala fotografie, vystavovala, ale v Československu se o ní až do listopadu 1989 mluvit nesmělo. Počátkem 90. let se do České republiky začala navracet, v letech 1996 a 2007 měla dvě velké výstavy, průběžně také několik menších.

Reklama

Výběr článků