Hlavní obsah

Zemřel zakládající člen skupiny Omega László Benkő

18. 11. 2020, 11:23
Právo, Ivan Vilček

Ve věku 77 let zemřel ve středu zakládající člen maďarské rockové skupiny Omega László Benkő. Omega, označovaná za Rolling Stones východu, vznikla v roce 1962 a svůj poslední koncert odehrála 8. listopadu 2019 v Budapešti, kde jí předskokana dělala skupina Nazareth.

Foto: MTI

László Benkő

Článek

Skupina měla letos vydat nové album s názvem Testamentum, plánované koncertní turné zrušila kvůli koronakrizi. Omega byla nejúspěšnější rockovou skupinou bývalého východního bloku a v roce 1978 získala v západním Německu zlatou desku za 250 tisíc prodaných nosičů alba Skyrover.

Nejznámější skladbou skupiny se stala Gyöngyhajú lány (Dívka s perlami ve vlasech), kterou v češtině nazpíval Aleš Brichta a známou se stala také díky německé skupině Scorpions.

Skupinu založila parta vysokoškoláků v roce 1962 v Budapešti. Mezi zakládajícími členy byli kromě Benkőa také zpěvák János Kóbor a bubeník József Laux. Bubeník Laux a hráč na klávesové nástroje Gábor Presser založili v roce 1971 skupinu Locomotiv GT. Benkő se tehdy stal definitivně hráčem na klávesové nástroje.

Omega vystupovala často i v České republice. V říjnu 2019 zahrála v Třinci a v Pardubicích. Opakovaně vyprodala také pražskou Lucernu.

Reklama

Výběr článků