Hlavní obsah

Zemřel dlouholetý člen skupiny Čechomor Radek Pobořil

25. 8. 2021, 7:53 • Aktualizováno 25. 8. 2021, 8:10
ČTK, jz

Po těžké nemoci zemřel v úterý hudebník a dlouholetý člen skupiny Čechomor Radek Pobořil. Kapela to oznámila na sociálních sítích. Pobořil hrál na akordeon, dechové i žesťové nástroje. Bylo mu 75 let.

Foto: Profimedia.cz

Radek Pobořil

Článek

„Je nám velice líto, ale s velkým zármutkem bychom vám chtěli oznámit, že po těžké nemoci dnes zemřel náš kamarád a spoluhráč. Upřímnou soustrast,“ uvedl Čechomor v úterý večer na Facebooku.

Mezi prvními, kteří na Facebooku vyjádřili soustrast s úmrtím člena Čechomoru, byl houslista Václav Hudeček.

Pobořil pocházel z Frýdku-Místku a na ostravské konzervatoři vystudoval obor trubka, harmonika. Od 15 let byl členem orchestru činohry Národního divadla. S Čechomorem hrál jako hostující člen od roku 1988, stálým členem se stal v roce 1990, uvádí kapela na svém webu.

Zemřel bubeník Rolling Stones Charlie Watts

Kultura

Pobořil spolupracoval také s písničkářem Jaromírem Nohavicou, podílel se na natáčení jeho desky Babylon, s Nohavicou následně odehrál několik koncertů. Aranžoval hudbu pro bigbandy, věnoval se hraní v jazzklubech, na Konzervatoři Jaroslava Ježka učil trumpetisty jazzovou improvizaci.

S Čechomorem 33 let

Skupina Čechomor, která originálním způsobem zpracovává lidové písně, působí na hudební scéně přes třicet let. Původně se jmenovala 1. českomoravská nezávislá hudební společnost a vznikla v roce 1988 ve Svitavách. Její členové nejprve hráli na tržištích kramářské písně. I když později jejich hudba získala rockovější náboj, folklorní základ v ní zůstal.

První album Dověcnosti vydala v roce 1991. Přelomem pro kapelu s lídry Františkem Černým a Karlem Holasem byl rok 2001, za který získala tři ceny Anděl – jako skupina roku, za album Proměny i za stejnojmennou skladbu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků