Článek
Návštěvníci v areálu Dolních Vítkovic se mohou zúčastnit jednoduché hry zobrazené v pilotní epizodě seriálu, které se v Jižní Koreji říká červená, zelená. U nás je známá pod názvem cukr, káva, limonáda.
Každému hráči je přidělen zelený čtverec pohybující se po herním poli. Ten musí následovat, dokud zpívá panenka v nadživotní velikosti. Jakmile ztichne, nesmí účastník udělat jediný pohyb. Pokud se pohne, je ze hry vyloučen. V seriálové Hře na oliheň byla pravidla nesmírně brutálnější, protagonisté byli za nedovolený pohyb zastřeleni.
Hra je určena pro pět hráčů. Podle pořadatelů sice láká převážně děti, kvůli obsahu seriálu je však přístupná výhradně plnoletým zájemcům. Za první dva festivalové dny na ni dorazilo více než tisíc lidí. Nyní však již hlásí plnou kapacitu.
Úvodní série Hry na oliheň měla premiéru v září 2021, druhá následovala vloni. První dvě řady podle Netflixu zaznamenaly rekordních 600 milionů zhlédnutí.
„Seriál odkazuje na korejskou problematiku zadlužení a na to, co jsou lidé schopni udělat pro peníze,“ říká popularizátor korejské kultury a influencer David Pham.
„Korejci jsou velmi cílevědomí, pracují takřka nonstop. Neříkám, že Češi takoví nejsou, ale s asijským pracovním nasazením se to nedá srovnat. Od Čechů by se Korejci možná měli naučit dělat si pauzy,“ reaguje na dotaz, v čem se česká a korejská kultura mohou vzájemně obohatit.