Hlavní obsah

Tipy dne

Novinky, Alex Švamberk, Miloslav Martínek

Hudebním tipem dne je výběr písní The Celtic Circle ovlivněných keltskou hudbou, knižním pak Pytlíkova Vláda žen.

Článek

The Celtic Circle

Dvojdiskový výběr se snaží těžit z popularity keltské kultury, která nezahrnuje ani tak typické melodie, ale jež je přitažlivá především svou fantazii podněcující tajuplností. Komplet proto nepřináší jen ortodoxní představitele keltské hudby v čele s Alanem Stivellem, Clannad, Máire Bernnan či Lorennou McKennit.

Objevují se na něm i keltskými motivy ovlivněné písně interpretů, kteří se tomuto žánru běžně nevěnují, což je případ Kate Bush, Vangelise a člena Yes Steva Howa. Nechybí ani nahrávky filmové hudby ze Statečného srdce, Rob Roye a Harryho Pottera.

Přes komerční orientaci je výběr sestaven citlivě, žádná ze skladeb nenarušuje atmosféru kompilace, byť občas převažuje líbivá plytkost.

BMG, 71:44 a 70:35

Radko Pytlík: Vláda žen

Podle hesla "za vším je třeba hledat ženu" sleduje autor v sedmi medailóncích Ženy, jež především v osudech naší země vládly významným mužům a dokázaly přitom pootáčet kormidlem dějin. Postupuje od Šárky ze Starých pověstí českých a královny Rejčky přes Kateřinu Stradovou na dvoře Rudolfa II., k Vilemíně Kuronské, Marii Walewské, k přítelkyním Františka Josefa I. až k ženám, které svým nezměrným obdivem prozařovaly stáří Tomáše Masaryka.

Emporius, 159 stran

Související témata:

Výběr článků

Načítám