Hlavní obsah

Thálii získali Dočkalová či Bambas. Za celoživotní mistrovství ocenili Kostku

24. 3. 2018, 20:02 – Praha • Aktualizováno 24. 3. 2018, 22:39

Herecká asociace vyhlásila v sobotu v Národním divadle laureáty výroční Ceny Thálie 2017. Ceremoniál se konal již popětadvacáté. V činohře asociace ocenila Terezu Dočkalovou a Daniela Bambase. Petr Kostka převzal cenu za celoživotní mistrovství.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Thálii za celoživotní mistrovství v činohře převzal Petr Kostka.

Článek

Pro Kostku je to už druhá Thálie. První obdržel před 14 lety za ztvárnění postavy Hermana ve Hře Smíšené (po)city. „Děkuji všem, kdo si na mě ještě vzpomněli. Ani tomu nevěřím,” řekl v sobotu Kostka.

Prvním laureátem se stal Ivan Dejmal z Národního divadla moravskoslezského. Ten získal cenu pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby. Poděkoval rodině, přátelům, svým kantorům i kolegům. „Zdravím celé ostravské divadelnictvo. Děkuji za přivítání, mám radost,“ řekl Dejmal.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ivan Dejmal, držitel ceny pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby.

V kategorii Opera získala cenu za ženský výkon tuniská umělkyně Maida Hundelingová za roli Desdemony v Otellovi v nastudování Národního divadla moravskoslezského. „Mockrát děkuji za možnost a spolupráci,” uvedla Hundeling.

Foto: Petr Hloušek, Právo

V kategorii Opera získala cenu za ženský výkon tuniská umělkyně Maida Hundeling za roli Desdemony v Otellovi.

V kategorii Opera získal cenu za mužský výkon Svatopluk Sem (La traviata, Jihočeské divadlo). Poděkoval Jihočeskému divadlu, rodině a své profesorce.

Za celoživotní mistrovství v opeře ocenila asociace tenoristu Miroslava Švejdu. Třicet let byl v angažmá v opeře Národního divadla v Praze. „Když jsem před 15 lety končil, v životě by mne nenapadlo, že bych se tady, blbec, ještě někdy objevil,” komentoval ocenění s humorem osmasedmdesátiletý Švejda.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Tenorista Miroslav Švejda

Ocenění za ženský muzikálový výkon si převzala Slovenka Katarína Hasprová (Rebecca, NDM). „Nesmírně mne to těší,” uvedla s tím, že na Slovensku je muzikál stále spíše přehlíženým žánrem. V mužské kategorii si pro cenu přišel slovenský herec Peter Pecha (Rocky, Dark style agency), oceněný za roli Rockyho.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Thálii za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál získal Jiří Korn.

Thálii za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál získal populární zpěvák Jiří Korn. „Moc děkuji. Všem bych chtěl poděkovat, že jsem mohl s vámi prožít úžasný kus života,” řekl k zaplněnému hledišti i televizním divákům.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Režisér František Filip převzal thálii za šíření divadelního umění v televizi.

Cenu za šíření divadelního umění v televizi, což je zcela nové ocenění, získal režisér František Filip. Ten má na svém kontě kolem 600 dramatických, hudebních a zábavních televizních pořadů a 14 seriálů.

V kategorii balet za ženský výkon Cenu Thálie převzala Nikola Márová. Účinkuje v baletu Svěcení jara v Národním divadle. „Děkuji svým tanečním partnerům,” uvedla Márová. Mezi muži ocenila asociace Ondřeje Vinkláta (Svěcení jara, ND).

Foto: Petr Hloušek, Právo

Thálii za celoživotní mistrovství v kategorii balet převzal Richard Böhm.

Thálii za celoživotní mistrovství v kategorii balet převzal letos osmdesátiletý Richard Böhm. Svoji kariéru započal okamžitě po absolutoriu v roce 1956 v Olomouci a na jevištích se objevoval až do 80. let. Působil i jako pedagog.

Cenu Kolegia za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění získal sedmaosmdesátiletý Jiří Srnec, zakladatel světoznámého Černého divadla. Působí i jako, scénograf, režisér, výtvarník i hudební skladatel. Před sedmi lety jej prezident Václav Klaus ocenil Medailí Za zásluhy. „Jsem šťastný, že jsem cenu dostal pro naše divadlo, které je české divadlo. Jsem rád, že dostávám já a naše divadlo tuto cenu,” řekl Srnec.

Ten svým dlouhým projevem a vzpomínáním na dobu komunismu zaujal diváky. Organizátorům přidělal vrásky na čele, naboural jim totiž připravený časový harmonogram. Srncův proslov se marně pokoušel ukončit i moderátor České televize Václav Moravec, který celým večerem provázel.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Cenu Kolegia za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění získal sedmaosmdesátiletý Jiří Srnec.

Thálii za celoživotní mistrovství v oboru loutkové divadlo převzal Bohuslav Šulc. Loutkoherec téměř čtyřicet let vodil loutku populárního Hurvínka. „Děkuji profesoru Josefu Skupovi a kolegovi Miloši Kirschnerovi,” připomněl Šulc dvě výrazná jména Divadla Spejbla a Hurvínka.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Thálii za činohru získala Tereza Dočkalová za roli Nory v Ibsenově dramatu Domeček pro panenky v pražském Divadle pod Palmovkou.

Za činoherní výkon v ženské kategorii byla oceněna Tereza Dočkalová za roli Nory v Ibsenově dramatu Domeček pro panenky v pražském Divadle pod Palmovkou. V mužské kategorii Cenu Thálie převzal Daniel Bambas za výkon v inscenaci Krás(k)a na scéně v Mladé Boleslavi.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Thálii za činohru převzal Daniel Bambas za výkon v inscenaci Krás(k)a na scéně v Mladé Boleslavi.

Herecká asociace na výroční ceny za mimořádné jevištní výkony v roce 2017 nominovala 24 umělců z 16 divadel a společností.

Ceny Thálie za rok 2017
Činohra:
Ženský výkon:
Tereza Dočkalová (titulní role v inscenaci podle Henrika Ibsena Nora - Domeček pro panenky, Divadlo pod Palmovkou, Praha)
Mužský výkon:
Daniel Bambas (role Edwarda Kynastona ve hře Jeffreyho Hatchera Krás(k)a na scéně, Městské divadlo Mladá Boleslav)
Opera:
Ženský výkon:
Maida Hundelingová (role Desdemony v opeře Giuseppa Verdiho Otello, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Mužský výkon:
Svatopluk Sem (role Giorgia Germonta v opeře Giuseppa Verdiho La traviata, Jihočeské divadlo, České Budějovice)
Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:
Ženský výkon:
Katarína Hasprová (role paní Danversové v muzikálu Rebecca, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Mužský výkon:
Peter Pecha (titulní role v muzikálu Rocky, Dark style agency v Kongresovém centru Praha)
Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:
Ženský výkon:
Nikola Márová (role Matky v inscenaci Svěcení jara v rámci programu Timeless, Národní divadlo, Praha)
Mužský výkon:
Ondřej Vinklát (role Vyvoleného v inscenaci Svěcení jara v rámci programu Timeless, Národní divadlo, Praha)
Ceny za celoživotní dílo:
Petr Kostka (činohra)
Bohuslav Šulc (loutkové divadlo)
Miroslav Švejda (opera)
Richard Böhm (balet)
Jiří Korn (opereta a muzikál)
Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie:
Jiří Srnec (režisér, výtvarník, hudební skladatel, scénograf a herec, zakladatel Černého divadla)
Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:
Ivan Dejmal (Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)
Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi:
František Filip (režisér)

Reklama

Související témata:

Výběr článků