Hlavní obsah

Studio Metro-Goldwyn-Mayer, které točilo i "bondovky", krachuje

8. 10. 2010, 14:00

Filmové studio Metro-Goldwyn-Mayer Inc. (MGM) jedná s věřiteli o plánu předem připraveného bankrotu, v rámci kterého by firma vyměnila dluh v objemu více než čtyři miliardy USD (70,4 miliardy Kč) za majetek nové firmy s právy na filmy o Jamesovi Bondovi či dvoudílnou filmovou sérii Hobit.

Článek

Věřitelé mají rozhodnout o plánu do 22. října, kdy firma plánuje požádat o ochranu před věřiteli. Režim bankrotové ochrany by pak chtěla opustit za zhruba 30 dní.

Podle plánu soukromá produkční firma Spyglass Entertainment, která spolufinancovala filmy jako Star Trek a G.I. Joe, v rámci restrukturalizace poskytne část majetku a sloučí své dvě divize s MGM výměnou za podíl 4,69 procenta v nové firmě. Věřitelé by po odchodu MGM z bankrotové ochrany měly vlastnit v nové firmě 95,3 procenta. Firma neposkytla seznam svých věřitelů, kteří se účastní hlasování o restrukturalizaci a bankrotu. Mezi její největší věřitele však patří firmy Anchorage Advisors LLC, Highland Capital Management LP a miliardář Carl Icahn.

MGM se v poslední době nedařilo přijít na trh s novými filmovými hity a těžce na studio  dopadl i propad poptávky po DVD. K tomu studio tížil dluh plynoucí hlavně z jeho prodeje v roce 2005.

Studio vyrábí filmy od roku 1924

Dohoda by měla ukončit těžkosti studia, které funguje už od roku 1924, a uvolnit cestu pro zahájení výroby nového dvoudílného filmu Hobit, který vychází z románu od J.R.R. Tolkiena. Tento film by MGM měla točit spolu se studiem Warner Bros, které patří firmě Time Warner. První část měla vstoupit do kin v prosinci 2012, avšak zatím ještě natáčení filmu nedostalo oficiálně zelenou. Není také jisté, zda MGM bude schopná zajistit dostatek financí pro natáčení tohoto nákladného filmu.

MGM vlastní více než 4000 filmových titulů a televizních pořadů, včetně příběhů agenta 007 Jamese Bonda, filmů s Růžovým panterem, Rockyho či Tanec s vlky.

Reklama

Výběr článků