Článek
• rozhovor s diplomatem a spisovatelem Janem Šíchou nad jeho esejistickým cestopisem Labe. Příběh řeky; jak se do autorovy česko-německé rodinné paměti vepsal poválečný masakr německých obyvatel Ústí nad Labem, proč nám z česko-německé kulturní tradice zbyly továrny bez továrníků a proč mají muzea fungovat jako ostrovy reality v moři fikce?
• literární reportáž Marka Tomana o Gézu Včeličkovi, od jehož narození v květnu uplynulo 124 let; byl tulákem putujícím po Evropě, Blízkém východě a severní Africe autostopem dvacet let před americkými beatniky, byl písničkářem a autorem trampské hymny, byl znalcem staropražských čtvrtí a nonkonformním spisovatelem… a k tomu všemu byl zasloužilým umělcem komunistického režimu.

Géza Včelička
• text evolučního biologa Petra Turečka o tom, proč na internetových seznamkách ženy s nižším hodnocením od ostatních uživatelů dostávají více skutečných pozvání na rande; a co když platnost takového pravidla nekončí u výběru partnerů, ale má vliv i na naše voličské preference – platí, že čím horší, ošklivější a neschopnější politici, tím lépe?
• sloupek Emila Hakla o „čekání na Orešnik“; v čem nedávná vojenská přehlídka v Moskvě připomínala starojaponské divadlo Nó s jeho důrazem na rituál – a má smysl loučit se s Prahou, kterou Rusové slibují zničit právě raketou Orešnik?
• pozvánku na letošní, jubilejní třicátý ročník knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy, kde proběhnou i dvě veřejně debaty Salonu; potkat se na nich můžete s Jiřím Přibáněm, Davidem Klimešem, Kateřinou Smejkalovou, Andreou Procházkovou, Zuzanou Kultánovou, Kryštofem Špidlou a Štěpánem Kučerou.