Hlavní obsah

RECENZE: V Dejvickém divadle o lásce, zradě a vině

15. 9. 2021, 16:30
Právo, Radmila Hrdinová

Premiérou nové hry Daniela Majlinga Vina? v režii Ivana Trojana otevřelo 14. září novou sezonu Dejvické divadlo v Praze. Renomovaný slovenský dramatik pro tuto scénu napsal už hry Ucpanej systém a Vzkříšení. Tentokrát se zaměřil na téma odpovědnosti a viny člověka za své jednání a svou hru vsadil do divácky atraktivního prostředí divadelního jeviště i zákulisí.

Foto: Hynek Glos

Herečky Ester (Martha Issová) a Linda (Lenka Krobotová) ve výjevu z Goethova Werthera

Článek

Na oslavě premiéry Goethova Utrpení mladého Werthera se mezi herci strhne debata o možnosti existence romantické lásky v dnešní společnosti. Vzápětí je mezi protagonisty souboru odhalen milostný trojúhelník.

Další scény pak těží z konfrontace Goethova příběhu hraného jako „divadlo na divadle“ a toho, co divák ví o vztazích jeho aktérů. První část ústí do nečekaně tragické pointy banálně vyhlížející nevěry a vzbudí zvědavost diváků, jak se s ní postavy vyrovnají. Druhá polovina pak řeší otázku viny v duchu Freuda i Dostojevského.

Majling je zkušený dramatik, přesto se jeho hra jeví až překombinovaná a nepříliš kompaktní. Scéna hamletovské „hry ve hře“ po pauze je neúměrně dlouhá a dialogy místy až banální tím, že pouze potvrzují to, co už divák ví, anebo tuší. Prolínání tří rovin divadla a životní reality přináší zajímavé momenty, ale určitě by se z něho dalo vytěžit víc. Vina? je sice do značné míry divácky atraktivní, ale dramaturgicky ne zcela dotažená.

Působivost inscenace spočívá především v hereckých výkonech sehraného dejvického souboru, o něž se opírá i Trojanova režie. Herci střídají polohy psychologického herectví a grotesky, tlak na etickou závažnost tématu vylehčují příjemným a až na výjimky (hra ve hře na začátku druhé půlky) nepřehrávaným humorem.

Inscenaci dominuje manželská dvojice Ester a Davida v přesvědčivém podání Marthy Issové a Václava Neužila, výborná je i Lenka Krobotová jako Linda a Lukáš Příkazký jako Eda alias Werther. Diváky zaujme i Tomáš Jeřábek jako nesmiřitelný provokatér Jindřich, Pavel Šimčík jako harmonizující prvek souboru Petr, přímočará Saša Simony Babčákové.

Vše se odehrává v kulisách divadla, kdy představení na scéně příznačně rámuje replika Schikanederovy Utonulé. Ačkoli Vina? ve srovnání s předchozími texty není nejsilnější položkou Majlingovy spolupráce s Dejvickým divadlem, díky přitažlivosti divadelního prostředí, tématu, hercům i krásným kostýmům se jistě zařadí mezi divácké tituly.

Daniel Majling: Vina?
Režie Ivan Trojan, dramaturgie Eva Suková, scéna Pavol Andraško, kostýmy Katarína Hollá. Premiéra 14. září v Dejvickém divadle, Praha

Hodnocení: 75 %

Může se vám hodit na Firmy.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků