Hlavní obsah

RECENZE: Benny Griessel pátrá a čtenář má husí kůži

21. 9. 2015, 16:17
Právo, Jaroslav Špulák

Detektiv Benny Griessel je jedněmi považován za policejní legendu, jinými za alkoholika, který probíhající období abstinování jistě poruší. Meyerův další thriller 13 hodin, jenž původně vyšel v roce 2010, ale v českém překladu se na trh dostává poprvé, je totiž volným pokračováním předešlé Ďáblovy hory. Ta měla světovou premiéru v roce 2008, k nám se dostala letos na jaře.

Foto: nakladatelství Moba

Obal knižní novinky

Článek

Ve 13 hodinách pokračuje Griesselovo kvůli závislosti na alkoholu nucené odloučení od manželky a dvou dětí, a proto průběžně tento problém řeší jako noční můru.

Současně se svým týmem z Kapského Města vyšetřuje dvě vraždy, které spolu zdánlivě nesouvisí.

Jihoafrický spisovatel Deon Meyer přišel v podobě 13 hodin s druhou knihou ze série o detektivovi Bennym Griesselovi. Napsal pak ještě další tři, které se jistě v českém překladu brzy objeví. Už jenom proto, že Meyer je typickým představitelem moderní autorské školy.

Výtečně ovládá vypravěčské řemeslo, takže ani jedna stránka v knize není marná a zbytečná. Kapitoly se až klipově střídají a prolínají, přičemž v naprosto logické posloupnosti vytvářejí děj, který je dynamický a barevný. Jsou v něm i drastické scény, které však Meyer nelíčí detailně a kvůli tomu, aby dodal příběhu laciné nechutnosti. Ty scény jen zaznamená, jelikož dramatičnosti umí dosáhnout stylem psaní.

Vedle toho nezapomíná na věrné vykreslení hlavních i vedlejších postav. Výbušné vyprávění pozastaví právě v okamžicích, v nichž se věnuje jejich minulosti, vlastnostem a pohnutkám. Protože umí být maximálně úsporný, přitom naprosto sdělný, je to vždy jen na okamžik.

Potom už zase román, který se odehrává ve třinácti hodinách a stojí na vyšetřování vražd i pronásledování těch, kteří sami pronásledují, uhání vpřed a ctí všechny potřebné detaily.

To se ukáže hlavně v závěru, kdy Meyer (a tedy Griessel) odhalí roli každé z postav, jež byly do té doby v knize účastny. Jediné, co přece jenom trochu kulhá, je poněkud těžkopádné spojení obou vražd do souvislosti. Na konci příběhu je to opuštění dramatičnosti a zavdání příčiny k úvaze, jestli to není na literární dílo až moc velká náhoda.

Jinak ale má 13 hodin všechno, co by dobrý a moderní kriminální román měl mít. Meyer je znamenitý autor, nesporně jeden z nejzajímavějších z těch, jehož thrillery se u nás překládají.

Při tak napínavém čtení lze vlastně i mávnout rukou nad několika chybami a překlepy, které v české verzi jeho díla jsou.

Deon Meyer: 13 hodin
Moba, překlad Jakub Kalina, 472 stran

Celkové hodnoceníodnocení: 85 %

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků