Hlavní obsah

RECENZE: Album Heleny Vondráčkové svou přívětivost odhalí

20. 9. 2020, 9:59
Právo, Jaroslav Špulák

V případě Heleny Vondráčkové není třeba diskutovat o jejích pěveckých a interpretačních kvalitách. Pokud bylo v posledních letech něco k rozpravě, pak to, že vycházelo až moc jejích výběrových desek. Přitom minulá řadovka Dávno vím svý (2017), která měla intimní šansonovou podobu, vypověděla, že ona i její autoři mají stále co říct.

Foto: Lenka Hatašová

Helena Vondráčková podává znamenitý výkon ve všech písničkách.

Článek

Potvrzeno je to na novince Tvrdohlavá. Vondráčková se pro její realizaci spojila s producentem Karlem Maříkem, jenž podpořil její rozvážný přednes z předešlé nahrávky, nadto k němu naordinoval živé muzikantské hraní, čímž skladbám umožnil přirozené hrátky s atmosférou a dal živelnost bez ohledu na tempo. Jeho akordeon pak desku nejenom zdobí, ale podtrhává i náladu některých písní.

Nadto měla Vondráčková štěstí na autory. Mařík přispěl sedmi skladbami, přičemž tyto rozvíjejí šansonový cejch předešlého alba. A přestože je patrné, že při tvorbě písní nestála na prvním místě hitovost, Dívčí žena, Spálil’s mou tvář či Chlap je koala (dva posledně jmenované jsou duety s Olgou Lounovou, respektive Vandou Šípovou) mohou do dalších let přežít v plné síle.

Foto: Warner Music

Obal alba

Nejsilnějším momentem alba je nicméně písnička Leška Wronky a Petra Šišky Ve dvou. Vondráčková v ní naléhavě a sebevědomě zpívá o svém vztahu, aby tak definitivně odrazila poslední pochybnosti světa o tom, zda se rozhodla správně.

Přesvědčivá je ve volných písničkách. Taneční střevíce (autorem je Jakub Lenz alias Robin Mood) mají dramatičnost a v textu nesou vážnější pohled na vztah, Podzimní pláž (Václav Noid Bárta a Tomáš Belko) je balada obvyklá, leč dýchá z ní nálada opravdového popu osmdesátých let, a Čekal jsi víc (Lucia Šoralová) je důvěrné vyprávění ze ženského světa.

Ve všech písničkách podává Vondráčková znamenitý pěvecký výkon, ve všech ji posluchač pozná po prvních slovech. Tímto nenahraditelným znakem disponuje již desítky let a je skvělé, že jí ho její hlasová forma nadále umožňuje využívat. Zpívá svěže, bez potíží.

Na desce nejsou hity na první poslech, nejsou na ní ani supermoderní zvuková kouzla, která pomáhají písničkám více zářit. V tomto ohledu je usazená, tradiční. Je to ale sbírka dobrých písniček, která svou přívětivost dříve či později odhalí.

Helena Vondráčková: Tvrdohlavá
Warner Music, 54:54

Hodnocení 75 %

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků