Hlavní obsah

První album kapely Vitacit dokládá osobitost našeho metalu

20. 3. 2020, 8:41
Právo, Jaroslav Špulák

Přestože talent a popularita české metalové kapely Vitacit byly plně rozvinuté a oceněné již v osmdesátých letech minulého století, její první oficiální album Vzhůru přes oceán vyšlo v roce 1990. Tuzemští metaloví fanoušci je považují za jeden ze zásadních stylových počinů u nás. K jejich radosti se před několika týdny objevilo v remasterované reedici s bonusy.

Foto: archiv kapely

Skupina Vitacit na snímku z přelomu 80. a 90. let.

Článek

Desku nahrála kapela v sestavě Miloš Dodo Doležal (zpěv, kytara), Pavel Kuře Hejč (kytara), Luděk Adámek (baskytara) a Ivan Polák (bicí). „Dnes už ve Vitacitu nejsem,“ řekl Právu Miloš „Dodo“ Doležal.

Jako hlavní skladatel z těch časů však ve svém studiu Hacienda nahrál dvě písně z té doby, Labyrint srdce a Braň se, a přidal je k deseti původním. Podepsal se i pod remastering.

Ten díky digitální technologii posunuje tehdejší kvalitu výše. Při poslechu novinky lze zaznamenat větší přehlednost nástrojů, stejně tak konkrétnější a silnější zvuk.

„Když se řekne Vitacit, fanouškům se vybaví období od roku 1975 do současnosti, tedy celý příběh kapely. Když se ale řekne Vzhůru přes oceán, vybaví se jim období let 1988 až 1990. K tomuto albu mám hluboký vztah. Kromě práce muzikanta a autora jsem ho produkoval, mixoval a dělal finální střihy. Znám na něm každý tón a vím, jak a proč vznikl,“ upřesnil svou roli Doležal.

Deska byla natočena v roce 1990 v ostravském studiu Citron, tehdy jednom z nejlépe vybavených u nás.

„Je jasné, že jsme byli velmi inspirováni zahraniční metalovou scénou. To ovanutí bylo obrovské, ale neměli jsme možnost se učit přímo od svých vzorů, protože jsme s nimi neměli žádný osobní kontakt. A tak jsme dělali hudbu po svém. V tom bylo, podle mě, kouzlo české metalové scény osmdesátých let. Díky vlastnímu vkladu a invenci přežily mnohé písničky dodnes,“ tvrdí Doležal.

Na otázku, zda by Vitacit v případě, že by tehdejší Československo nebylo za takzvanou železnou oponou, měl ve svých písních texty v angličtině, odpověděl, že nejspíš nikoli.

„Československá scéna byla a je tak specifická, že bychom asi stejně zpívali česky. Určitě bychom ale měli tendenci nahrát nějaké písně v angličtině a zkusit se s nimi prosadit v zahraničí,“ doplnil.

Doležal byl dlouhé roky proti tomu, aby bylo album Vzhůru přes oceán remasterováno a znovu vydáno. Nakonec však vyslyšel volání fanoušků a sám se na realizaci podílel.

„Už před mnoha a mnoha lety jsem si řekl, že se do toho klukům nebudu motat a nebudu jim nic komplikovat. Držím se toho,“ vyloučil možnost, že by u příležitosti vydání reedice alba vyrazil se svou bývalou kapelou na sérii koncertů. „Navíc ještě nejsme v době, kdy by bylo třeba se ohlížet a rekapitulovat.“

Kapela Vitacit totiž na scéně nadále působí. V její sestavě jsou zpěváci Dan Horyna a Fany Stehlík, kytaristé Petr Eda Kocour, Pavel Kuře Hejč a Honza Bouška, baskytarista Luděk Adámek a bubeník Štěpán Smetáček.

Death metal nepodněcuje k násilí, tvrdí vědci

Kultura

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Výběr článků