Hlavní obsah

Při Modlitbě pro Martu lidé uctivě stáli. Marta Kubišová se loučila v Lucerně

28. 10. 2017, 8:56
Právo, Jaroslav Špulák

Zpěvačka Marta Kubišová je na svém rozlučkovém turné. Jeho poslední zastávka se odehraje v den jejích pětasedmdesátých narozenin, ve středu 1. listopadu v Českých Budějovicích. V pátek večer naposledy vystoupila ve Velkém sále pražské Lucerny, na místě, které čeští hudebníci ctí kvůli jeho atmosféře a historii. Byl vyprodaný.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Marta Kubišová se loučila v Lucerně.

Článek

Diváci se přišli s Kubišovou rozloučit. Chtěli vzdát hold nejen jejím písničkám a kariéře, nýbrž také lidství, životní odvaze, pokoře a ochotě pomáhat. Hovořili o tom v na úvod koncertu promítaných šotech Petr Malásek, Ondřej Vetchý, Jitka Zelenková, Lucie Bílá a Karel Gott.

Po vstupu moderátorské dvojice, jež večer uvedla, nastoupila na pódium nejprve skupina Petra Maláska a za aplausu diváků pak Marta Kubišová. V černých šatech se posadila na židli, kterou měla připravenou uprostřed scény, a vystoupení zahájila písničkou Někde musí být ráj. Po ní a všech následujících skladbách opanoval prostor Lucerny potlesk, jenž s přibývajícím časem sílil. Obecně je to prvek, který charakterizuje všechny koncerty probíhajícího turné Marta naposledy, jež připravila agentura VDN Promo.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Marta Kubišová zpívala všechny své slavné a důležité písně.

Prvním hostem Marty Kubišové byla zpěvačka Lucie Bílá. Společně zazpívaly písničku Dobrodružství s bohem Panem, Bílá pak sólově přidala ještě jednu.

V další části večera představila Kubišová mimo jiné skladbu Nechci být ta druhá. „Je to písnička, kterou před dvaceti lety napsali pro můj recitál v pražském Divadle Ungelt Petr Malásek s Václavem Koptou. Podle ní se ten pořad jmenoval,“ vysvětlila.

S Ungeltem je spojené i její umělecké přátelství se zpěvačkou Anetou Langerovou, již pozvala na pódium rovněž. Zapívaly písničku Život není pes, kterou v roce 2014 nahrály pro dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky, a Langerová s akustickou kytarou a za doprovodu Petra Maláska od klavíru přidala píseň Voda živá.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Marta Kubišová v pátek v Lucerně.

Za okamžik se na skromně a přitom vkusně vyhlížející scéně objevil herec Ondřej Vetchý, který přišel Kubišovou pozdravit přímo ze svého představení. „Chci vám poděkovat i za to, že jsem mohl žít ve vaší době,“ řekl a poděkoval jí i za kolegu Petra Nárožného, jenž prý v té chvíli zdržoval spád rozehraného divadelního představení v nedalekém Činoherním klubu proto, aby mohl Vetchý do Lucerny zaběhnout.

Pokud nikoli do té doby, pak právě s příchodem Vetchého a jeho slovy byla jasné, s jak silnou osobností se diváci v Lucerně na její hudební cestě loučí. Nálada, která v tu chvíli prostor ovládla, byla uctivá a zaváněla časy, kdy se v zemi měnil režim, lidé měli velká očekávání a ještě drželi spolu.

Posledním hostem večera byl Václav Neckář. Kubišové přímo na pódiu zazpíval skladbu Podej mi ruku a projdem Václavák. Došlo při ní k dojemnému momentu, to když měl zpěvák upřímnou potřebu vzdát své kamarádce hold tím, že před ní poklekne. Koleno ho ale v tu chvíli odmítlo poslechnout, a tak na okamžik zavrávoral. Upadnutí však zabránil a za svou rozhodnost si vysloužil potlesk.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Velký sál Lucerny praskal při koncertě Marty Kubišové ve švech.

Ředitelka vydavatelské společnosti Supraphon Iva Milerová a její kolega Zdeněk Brouček předali Kubišové multiplatinové ocenění za desku Songy a balady, které se v součtu prodalo na 420 tisíc kusů. Koncert pak vstoupil do svého finále, jež se plynule přehouplo v přídavek, tedy i interpretaci písně Modlitba pro Martu. Při ní všichni lidé v Lucerně uctivě stáli tak, jako by zněla národní hymna, někteří z nich měli prsty ruky ve tvaru písmene „V“ a další slzeli dojetím v emotivní síle okamžiku.

„Netušila jsem, že mám tak úžasné publikum,“ řekla v závěru večera na rozloučenou Marta Kubišová, když sálem zněl dlouhý potlesk a diváci stáli na nohou. Vzdali tím obdiv talentované, silné a přátelské ženě, která se rozhodla strávit další roky svého života již mimo hudební scénu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků