Hlavní obsah

Pražský výběr se symfoniky. Oslaví 30 let bez okupantů

11. 8. 2021, 12:35

Hity Pražského výběru s Českým národním symfonickým orchestrem zazní ve středu 18. srpna v 19 hodin u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti během koncertu 30 let bez okupantů. Novou orchestraci vypracoval Steven Mercurio, který spolupracoval třeba se Stingem.

Foto: David Webr

Michael Kocáb a Michal Pavlíček

Článek

„Michael Kocáb, Michal Pavlíček a Český národní symfonický orchestr pod taktovkou amerického dirigenta Stevena Mercuria se sejdou na jednom pódiu, aby si na unikátním koncertu připomněli třicet let od chvíle, kdy tehdejší Československo opustil poslední okupační voják. V červnu roku 1991 u toho byla stejná kapela, když jeden z jejích frontmanů Michael Kocáb, jenž se stal tváří odsunu sovětských vojsk, tehdy inicioval monstrózní akci Adieu CA, která symbolicky ukončila okupaci této země,” vysvětlil pořadatel David Gaydečka.

Tehdy si tam zahrál i kultovní americký muzikant Frank Zappa.

„Před koncertem jsme se jen domluvili, že si zajamujeme reggae in A. Vzpomínám si taky na velmi silný moment, kdy už bylo na něm znát, jak statečně bojuje s nemocí, ale on i přesto vzal po třech letech do ruky kytaru a zahrál si s námi... A pak během koncertu na pódiu promluvil k fanouškům a nezapomenu na to, jak na závěr řekl: ‚Jestli tu ještě nějaký ruský voják je, ať si s námi zatancuje…,‘ ” vzpomínal Michal Pavlíček.

Foto: archív umělce

Xavier Baumaxa má rád provokace směrem k publiku.

Na koncertě 18. srpna vystoupí i hosté Xavier Baumaxa, Viktor Dyk, Hana Kosnovská a Michal Skořepa.

„Orchestraci udělal Steven Mercurio, který v současné době působí u orchestru jako šéfdirigent. Měl například turné se Stingem, je to uznávaný světový dirigent i aranžér. Sám je i skvělý kytarista. Naše muzika ho oslovila a snad se dá i říct, že ho vzala za srdce. Napsal skvělá aranžmá, vycházel jen z našich tónů a harmonií a rozepsal je do barevného symfonického hávu. Je to velice čisté a zní to úžasně,“ dodal.

Lístky jsou k dostání v síti Goout.net.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Výběr článků