Hlavní obsah

Pražské Divadlo Hybernia uvede českou premiéru tria Eviyan

11. 12. 2013, 9:14

Tuzemskou premiéru hudebního projektu Eviyan houslistky a zpěvačky Ivy Bittové, amerického kytaristy Gyana Rileyho a jeho krajana klarinetisty Evana Ziporyna uvede ve středu pražské Divadlo Hybernia. Všichni tři patří mezi nejzajímavější jména na rušné scéně soudobé hudby, uvedla za pořadatele Ivana Barková.

Foto: Stanislav Merhout

Projekt Eviyan

Článek

Trio Eviyan bylo založeno loni, jeho členové fungují jako skladatelé i interpreti a rádi spolu improvizují. „Každý vnášíme do hudby svůj vlastní hudební nápad a vzniká velmi zajímavá chemie. Mám z toho velkou radost,” řekla Bittová.

Trio zatím koncertovalo jen ve Spojených státech a v Kanadě. Podle Bittové Eviyan spočívá především v improvizované autorské tvorbě a proplouvání mezi žánry a různými hudebními výrazy. To také o dosavadních koncertech Eviyanu tvrdí americký tisk.

„Trio je v podstatě flexibilním nástrojem, jímž jednotliví hudebníci předkládají své skladby vycházející z klasické hudby, folku, jazzu, postminimalismu, ale i hudby, která nemá kořeny v západní hudební tradici,” napsal například Boston Globe. O Eviyanu psal také časopis Time Out New York, magazín Chicago Reader nebo deník Santa Barbara Independent, podle něhož jde o fascinující trio, pohybující se napříč několika hudebními kulturami.

Reklama

Související témata:

Výběr článků