Hlavní obsah

Považovali mě za italského mafiána. Slavný psycholog Zimbardo vzpomíná

17. 6. 2021, 16:33

V roce 2017 vznikly v rámci Stanford Historical Society Oral History nahrávky rozhovorů se světoznámým psychologem Philipem Zimbardem, který napsal mimo jiné knihy Luciferův efekt či Nesmělost. Pod názvem Paměti psychologa vycházejí knižně i v češtině.

Foto: Portál

Philip Zimbardo - Paměti psychologa

Článek

Zimbardo vypráví s nadhledem a bez sentimentality o svém dětství v chudé newyorské čtvrti. Jako dítě sicilských emigrantů na tom nebyl nejlépe, do vysokoškolského prostředí se probojovával těžce. V dětství ho na ulici napadali a křičeli, že je „špinavej Žid“. Až později jeho matka řekla Charliemu, afroamerickému výrostkovi ze sousedství, že jsou přece italští katolíci. „Jejda a my ho mlátíme, protože je Žid,“ podivil se.

Zimbardo krátce studoval i v Kalifornii, kde se mu zase všichni spolužáci vyhýbali  obloukem a nikdo s ním nemluvil. Nechápal to. Až za čas zjistil, že v Hollywoodu si všichni myslí, že je mafián, protože je Ital.

Obědy nám vozí až na pole, lhali komunisti cizincům. Miliony Ukrajinců umíraly hladem

Kultura

Psycholog popisuje první experimenty v laboratoři se zvířaty, setkání s přítelem Stanleym Milgramem, a následně i podrobně věnuje slavnému Stanfordskému experimentu. Šlo o pokus se studenty, kteří měli hrát dozorce a vězně, a vymkli se mu z rukou. Ukázalo se, že lidé pod vlivem různých situací velmi ochotně hrají nové role, prudce se mění, a došlo i na nehezké ukázky psychického týrání, ponižování a různých zvráceností. Zimbardo pak experiment, který měl trvat čtrnáct dní, raději předčasně ukončil.

Genius. Vyjdou hity a nevydané rarity průkopníka R&B Raye Charlese

Kultura

Věnuje se i následujícím projektům, zkoumání stydlivosti, zkoumání vězeňských systémů, aféře kolem věznice Abú Ghrajb, své přednáškové činnosti po celém světě.

Čtivé vzpomínky přibližují osud výrazné osobnosti světové psychologie, ale také vývoj celého oboru ve 20. století.

Reklama

Výběr článků