Hlavní obsah

Poslední rozloučení s Menzelem bude v pražském Rudolfinu

13. 9. 2020, 8:57 – Praha • Aktualizováno 13. 9. 2020, 9:24

Lidé se mohou v pátek naposledy rozloučit s oscarovým režisérem Jiřím Menzelem v pražském Rudolfinu. I když si Menzel, který zemřel 5. září, veřejný pohřeb nepřál, manželka Olga tak rozhodla po velkém zájmu přátel, kolegů a fanoušků úspěšného filmaře.

Foto: Bioscop

Režisér Jiří Menzel zvátrnil titulní roli ve filmu Tlumočník.

Článek

"Proto se v pátek 18. září od 10:00 do 18:00 pro vás všechny otevřou prostory foyer Rudolfina, kde se budete moci s Jirkou rozloučit osobně," napsala Menzelová v prohlášení, na něž upozornil deník Blesk.

"Ve foyer Rudolfina bude také podpisová kniha, zájemci mohou zavzpomínat na Jiřího Menzela i prohlídkou výstavy Rozmarná léta, která bude instalována před Rudolfinem. Tento pietní akt je propojen s hudebním festivalem Dvořákova Praha, kde večer zazní skladby nejoblíbenějšího skladatele pana Menzela - Wolfanga Amadea Mozarta," řekla v neděli Menzelova asistentka Míla Řádová.

Na Menzela vzpomínají čeští umělci, ale i filmový Otík

Oscarový režisér Jiří Menzel minulou sobotu ve věku 82 let. Menzela v posledních letech sužovaly zdravotní problémy. Na podzim roku 2017 byl hospitalizován kvůli infekci mozku, prodělal operaci a byl i v umělém spánku.

Menzel patřil k hlavním postavám československé filmové nové vlny. Za snímek Ostře sledované vlaky, natočený podle předlohy spisovatele Bohumila Hrabala, získal v roce 1966 Oscara.

Podle Hrabalových knih natočil i další snímky, kupříkladu snímek Skřivánci na niti, Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Jeho posledním filmem byli Donšajni z roku 2013.

Video: INFILM/www.kinorama.sk

Video s Jiřím Menzelem

Zaujal také jako herec. Zahrál si v řadě svých filmů, ale rádi ho využívali i jeho režisérští kolegové, kupříkladu Ján Roháč ve snímku Kdyby tisíc klarinetů, Věra Chytilová ve Hře o jablko nebo Juraj Herz v Upírovi z Feratu.

Naposledy se na plátně objevil ve snímku Tlumočník z roku 2018.

Reklama

Související témata:

Související články

Zemřel Jiří Menzel

6. 9. 2020, 23:17

Ve věku 82 let zemřel oscarový režisér Jiří Menzel. Na sociální síti to v neděli oznámila jeho žena Olga.

Jiří Menzel dal první roli Zdeňku Svěrákovi

7. 9. 2020, 11:01

Režisér Jiří Menzel přistupoval ke své tvorbě natolik zodpovědně, že při každém natáčení přímo „onemocněl filmem”, řekl scenárista Zdeněk Svěrák. Nejvíce se...

Výběr článků